Wieżowiec w Nowym Jorku będzie oczyszczać powietrze niczym pięćset drzew

W Nowym Jorku powstaje apartamentowiec, który będzie oczyszczać powietrze. Nazwany 570 Broome budynek został zaprojektowany przez Tahira Demircioglu z Builtd. Fasada wieżowca ma być pokryta specjalnym materiałem, który pod wpływem promieni słonecznych będzie zamieniać zanieczyszczenia powietrza w sól i wodę. Samoczyszcząca się elewacja ma działać z wydajnością porównywalną do około pięciuset drzew, co daje efekt taki sam jak usunięcie dwóch tysięcy aut z dróg Nowego Jorku rocznie.

Luksusowy apartamentowiec znajdzie się w West Soho. Budynek ma mieć dwadzieścia pięć pięter. Mieszkania, o wysokości do 3,25 metra, będą wyposażone w ogromne okna. Elewacja została wykonana we współpracy z firmą kamieniarską Neolith oraz PURETi, które dostarczyło technologię oczyszczania powietrza.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Neolith kamienne płyty fasady zostaną pokryte wodnym roztworem nanocząstek tlenku tytanu, produkowanych przez PURETi. „Światło słoneczne aktywuje nanocząski, które niszczą w procesie katalitycznym zanieczyszczenia, rozkładając je na wodę i sól”. Proces ten nazywany jest fotokatalizą. Nanocząstki na elewacji budynku będą przeprowadzać ten proces miliony razy na sekundę. Dzięki temu budynek będzie sam się czyścił, a także pomagał otoczeniu. Technologia ta pozwala na oczyszczanie powietrza, jest antybakteryjna, rozkłada zapachy i alergeny.

Fasada od Neolith i PURETi skonstruowana jest zgodnie z specyfikacjami LEED dla budynków ekologicznych i energooszczędnych – informuje pierwsza z wymienionych firm.

570 Broome, Builtd, 570 Broome by Builtd, Neolith, PURETi, condominiums, condominium, New York City Image of the exterior of 570 Broome in New York City. 570 Broome, Builtd, 570 Broome by Builtd, Skidmore Owings & Merrill, living room, condominium, New York City

 

Za projekt wnętrza apartamentowca odpowiada biuro Skidmore, Owings & Merrill (SOM). Budynek swoją stylistyką nawiązuje do historii tego rejonu miasta, nazywanego Dzielnicą Drukarską.

W budynku mają się dodatkowo znaleźć: magazyn dla rowerów, wspólna przestrzeń dla mieszkańców, ogród w stylu japońskim i zielony taras.

Sprzedaż mieszkań w 570 Broome rozpoczęła się zeszłej jesieni. Do nabycia znajdziemy tam pięćdziesiąt cztery apartamenty, obejmujące od jednej do trzech sypialni.

W Warszawie powstanie… ekowieżowiec

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.