Vestas rozwija technologię magazynowania energii
Największy na świecie producent turbin wiatrowych Vestas postanowił wykorzystać doświadczenia branży akumulatorów samochodowych, aby sprostać wyzwaniom, przed jakimi stanęła branża wiatrowa. Chodzi o nieregularne dni wietrzne, a także te z niedostateczną ilością promieni słonecznych.

Magazynowanie energii jest coraz ważniejsze, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy coraz większa liczba odbiorców korzysta z energii odnawialnej. Aby obniżyć jej koszty oraz pomóc operatorom sieci w równoważeniu nieregularnej produkcji, Vestas postanowił rozwijać technologie łączące magazynowanie energii.

W ramach działań zmierzających do rozwinięcia technologii magazynowania producent zainwestował dwanaście milionów dolarów we współpracę z przedsiębiorstwem Northvolt, która ma zaowocować wybudowaniem największego w Europie zakładu produkcji ogniw akumulatorowych.

„Chcemy śledzić i analizować wszelkie nowości związane z akumulatorami samochodowymi i jednocześnie uzyskać doskonałą baterię do wykorzystania w przemyśle wiatrowym” – powiedział prezes Vestasu, Bert Nordberg.

Firma Vestas, poza nawiązaną współpracą z Northvolt, współpracuje także z innymi firmami, takimi jak amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla.

W tym wypadku akumulatory tego producenta zostaną wykorzystane w pierwszym na świecie projekcie, którego zadaniem będzie magazynowanie energii ze źródeł wiatrowych i słonecznych.

Źródło: Reuters

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać