ŚwiatOZE.pl

Portal Odnawialnych Źródeł Energii

Vestas rozwija technologię magazynowania energii

Największy na świecie producent turbin wiatrowych Vestas postanowił wykorzystać doświadczenia branży akumulatorów samochodowych, aby sprostać wyzwaniom, przed jakimi stanęła branża wiatrowa. Chodzi o nieregularne dni wietrzne, a także te z niedostateczną ilością promieni słonecznych.

Magazynowanie energii jest coraz ważniejsze, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy coraz większa liczba odbiorców korzysta z energii odnawialnej. Aby obniżyć jej koszty oraz pomóc operatorom sieci w równoważeniu nieregularnej produkcji, Vestas postanowił rozwijać technologie łączące magazynowanie energii.

W ramach działań zmierzających do rozwinięcia technologii magazynowania producent zainwestował dwanaście milionów dolarów we współpracę z przedsiębiorstwem Northvolt, która ma zaowocować wybudowaniem największego w Europie zakładu produkcji ogniw akumulatorowych.

„Chcemy śledzić i analizować wszelkie nowości związane z akumulatorami samochodowymi i jednocześnie uzyskać doskonałą baterię do wykorzystania w przemyśle wiatrowym” – powiedział prezes Vestasu, Bert Nordberg.

Firma Vestas, poza nawiązaną współpracą z Northvolt, współpracuje także z innymi firmami, takimi jak amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla.

W tym wypadku akumulatory tego producenta zostaną wykorzystane w pierwszym na świecie projekcie, którego zadaniem będzie magazynowanie energii ze źródeł wiatrowych i słonecznych.

Źródło: Reuters

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Ponad 38% wzrostu sprzedaży samochodów elektrycznych BMW w pierwszym kwartale 2018 roku

Następny artykuł

Wieżowiec w Nowym Jorku będzie oczyszczać powietrze niczym pięćset drzew

Mogą też Ci się spodobać...



Tagi: , ,