Włochy chcą się wycofać z elektrowni węglowych do 2025 roku

Jak donosi agencja Reuters, Włochy pracują nad planem stopniowego wycofywania się z używania elektrowni węglowych. Zrealizowanie tego celu szacują na 2025 rok. O włoskich planach poinformował 24 października br. tamtejszy minister przemysłu podczas prezentacji dokumentu konsultacyjnego w sprawie nowej strategii energetycznej państwa.

Poprosiliśmy spółkę Terna o wskazanie niezbędnej infrastruktury – powiedział minister Carlo Calenda podczas parlamentarnego wysłuchania propozycji zawartych w dokumencie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przedstawiciele Enel Group stwierdzili, że największą zaletą Włoch jest fakt, iż państwo to w przyszłości nie zainwestuje już w nowe elektrownie węglowe. Wspomniana wyżej włoska grupa działa obecnie w 31 krajach. Zainstalowała już około 2,1 miliona metrów sieci elektroenergetycznych na pięciu kontynentach, o łącznej mocy 83 GW. Firma dostarcza energię do 65. milionów klientów.

Nowa strategia energetyczna, będąca stałym przedmiotem dyskusji, ma doprowadzić Włochy do celu, jakim będzie zużycie energii z odnawialnych źródeł energii na poziomie 27%. Cel ma zostać osiągnięty do 2030 roku. Włosi chcą także przyspieszenia implementacji elektromobilności w swym codziennym życiu.

Nowa strategia energetyczna tego kraju ma zostać zatwierdzona przez tamtejszy rząd na początku listopada br.

Więcej informacji o sektorze OZE z udziałem Włoch można przeczytać w następujących artykułach:

  1. Włosi wygrywają kolejne przetargi na budowę farm wiatrowych w Rosji
  2. Włochy i Białoruś wspólnie ku zielonej gospodarce
  3. Sahara dostarczy energię słoneczną do odbiorców w Europie

 

Źródła: Reuters