Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wyciek dokumentów Exxon – kolejny potentat naftowy zanieczyszcza atmosferę

co2

Wyciek dokumentów Exxon – kolejny potentat naftowy zanieczyszcza atmosferę

W 2018 roku amerykańska spółka paliwowa ExxonMobil ogłosiła, że zamierza ograniczyć emisję metanu i gazów do atmosfery. Czy gigant spełnił swoją obietnicę? Niestety nie. Niedawno ujawniono poufne dokumenty przedstawiające ponury obraz amerykańskiego rynku paliw.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zanieczyszczenia, które emituje do atmosfery Exxon, znacząco przekraczają normy dopuszczalnych nieczystości. W raportach spółki odnotowano plany, mające na celu dodatkowo zwiększyć ilość produkowanego węgla. W efekcie liczba ta ma zostać zwiększona aż o 17%. W ramach kilkuletniego planu firma zamierza wytworzyć kolejne 23 mln ton CO2. Proces ma potrwać do 2025 roku, a sam wzrost może mieć drastyczne skutki dla całego ekosystemu. 

Mierząc cele na zamiary

Mimo tego, że Exxon planował już jakiś czas temu wprowadzenie niektórych rozwiązań z zakresu energii odnawialnej, nie przedstawił do tej pory analizy swoich osiągnięć. Ponadto można przypuszczać, że spółka może mieć problemy ze składowaniem i wychwytywaniem CO2.

exon

W ujawnionym raporcie można przeczytać, że bezpośrednia emisja CO2 może drastycznie wzrosnąć. Liczba ta może zwiększyć się do 2025 roku aż o 26% (w porównaniu do roku 2017). Kolejnym problemem jest fakt, iż nieznana jest dokładna liczba emitowanego CO2, który powodują klienci korzystający z oferty Exxon. Ci, którzy korzystają z paliw spółki, również wpływają na obecny problem nadmiernej emisji gazów cieplarnianych.

David Turnbull, dyrektor ds. Komunikacji strategicznej w Oil Change, który pracował nad raportem, nie dziwi się, że Exxon znowu zwiększa emisję CO2.

– To straszne, ale wcale mnie to nie dziwi.

Znaczny procent zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery pochodzi z ruchu drogowego: zarówno pojazdów osobowych, jak i transportu. Naukowcy od dawna alarmują, że musimy jak najszybciej wycofać się z wydobycia i zużywania ogromnych ilości ropy i gazu, aby zmniejszyć ich szkodliwą emisję.

Źródło: inhabitat.com,

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.