Wyciek dokumentów Exxon – kolejny potentat naftowy zanieczyszcza atmosferę

W 2018 roku amerykańska spółka paliwowa ExxonMobil ogłosiła, że zamierza ograniczyć emisję metanu i gazów do atmosfery. Czy gigant spełnił swoją obietnicę? Niestety nie. Niedawno ujawniono poufne dokumenty przedstawiające ponury obraz amerykańskiego rynku paliw.

Zanieczyszczenia, które emituje do atmosfery Exxon, znacząco przekraczają normy dopuszczalnych nieczystości. W raportach spółki odnotowano plany, mające na celu dodatkowo zwiększyć ilość produkowanego węgla. W efekcie liczba ta ma zostać zwiększona aż o 17%. W ramach kilkuletniego planu firma zamierza wytworzyć kolejne 23 mln ton CO2. Proces ma potrwać do 2025 roku, a sam wzrost może mieć drastyczne skutki dla całego ekosystemu. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Mierząc cele na zamiary

Mimo tego, że Exxon planował już jakiś czas temu wprowadzenie niektórych rozwiązań z zakresu energii odnawialnej, nie przedstawił do tej pory analizy swoich osiągnięć. Ponadto można przypuszczać, że spółka może mieć problemy ze składowaniem i wychwytywaniem CO2.

W ujawnionym raporcie można przeczytać, że bezpośrednia emisja CO2 może drastycznie wzrosnąć. Liczba ta może zwiększyć się do 2025 roku aż o 26% (w porównaniu do roku 2017). Kolejnym problemem jest fakt, iż nieznana jest dokładna liczba emitowanego CO2, który powodują klienci korzystający z oferty Exxon. Ci, którzy korzystają z paliw spółki, również wpływają na obecny problem nadmiernej emisji gazów cieplarnianych.

David Turnbull, dyrektor ds. Komunikacji strategicznej w Oil Change, który pracował nad raportem, nie dziwi się, że Exxon znowu zwiększa emisję CO2.

– To straszne, ale wcale mnie to nie dziwi.

Znaczny procent zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery pochodzi z ruchu drogowego: zarówno pojazdów osobowych, jak i transportu. Naukowcy od dawna alarmują, że musimy jak najszybciej wycofać się z wydobycia i zużywania ogromnych ilości ropy i gazu, aby zmniejszyć ich szkodliwą emisję.

Źródło: inhabitat.com,