1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wyprodukowany w Polsce prototyp modułu reaktora jądrowego stanie w Warszawie przed PGE Narodowym

Wyprodukowany w Polsce prototyp modułu reaktora jądrowego stanie w Warszawie przed PGE Narodowym

Już w najbliższą środę niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wyprodukowany w Polsce prototyp modułu wyspy jądrowej PWR-20 podczas PAIH Forum Biznesu 2023 w Warszawie. Wyjątkowe urządzenie może wkrótce zrewolucjonizować Polską energetykę.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wyjątkowy pokaz przełomowej technologii

Last Energy, amerykański deweloper mikro elektrowni jądrowych, zaprezentuje demonstrator technologii reaktora jądrowego na PAIH Forum Biznesu 2023, które odbędzie się 4 i 5 października na PGE Narodowym w Warszawie. W wydarzeniu weźmie udział międzynarodowa delegacja Last Energy, w tym założyciel i CEO –  Bret Kugelmass oraz prezes Last Energy Polska – Damian Jamroz. Oprócz prezentacji prototypu, wezmą udział w panelu „Transformacja energetyczna: szansa na wzrost konkurencyjności MŚP”, wraz z przedstawicielami partnera produkcyjnego Energoinstal S.A., a także Katowickiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Polska transformacja energetyczna nie potrzebuje rewolucji, a ewolucji. Wyprodukowanie pierwszego modułowego reaktora SMR to krok ewolucyjny dla energetyki przemysłowej w Polsce, jakiego jeszcze nie widzieliśmy – powiedział Damian Jamroz, CEO Last Energy Polska, podczas IX Kongresu energetycznego DISE we Wrocławiu.

Rozwój atomu w Polsce

Mierzący 14 metrów wysokości moduł został wyprodukowany w partnerstwie z katowicką spółką Energoinstal. To część w pełni modułowego projektu elektrowni, która może zapewnić czystą, zieloną energię przy minimalnej powierzchni i właściwie w dowolnej lokalizacji. Zastosowanie SMR (z ang. małe modułowe reaktory) na szeroką skalę ma szansę odmienić polski przemysł i na zawsze zmienić krajobraz energetyczny. W kwietniu br. Orlen podał, że do 2030 powstanie pierwszy tego typu reaktor w Polsce. Poza nim ma pojawić się jeszcze 6 bloków. Potencjalne lokalizację to Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola i Warszawa. W Polsce trwają również przygotowania do budowy pierwszej duże elektrowni jądrowej między miejscowościami Lubiatowo i Kopalino. Ostatnio dla tej inwestycji wydana została decyzja środowiskowa.

Last Energy to amerykańska firma zajmująca się kompleksowym świadczeniem usług w zakresie mikromodułowych projektów energetyki jądrowej. Polski rynek znalazł się w centrum jej działalności – Last Energy Polska współpracuje z czterema partnerami przemysłowymi, których obecne zapotrzebowanie energetyczne szacuje się na 20 jednostek elektrowni PWR-20. Last Energy zawarło porozumienie z m.in. Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

W energetyce zawodowej praktycznie każdy projekt jest prototypowy, a proces produkcji za każdym razem inny. Razem z Last Energy wykonaliśmy produkt, a nie projekt. Dzięki tej współpracy, realizujemy nasze marzenie o seryjnej produkcji w technologiach jądrowych – mówi Michał Więcek, Prezes Zarządu Energoinstal S.A.  

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie: paihforumbiznesu.gov.pl

– Czytaj także: SMR, czyli małe reaktory modułowe. Jak działają i czy są bezpieczne?

Źródło: informacja prasowa – Last Energy i Energoinstal

Fot. Last Energy i Energoinstal

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.