Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wzrost kosztów budowy nowego reaktora jądrowego we Francji o 400 mln

energia atomowa

Wzrost kosztów budowy nowego reaktora jądrowego we Francji o 400 mln

Prace nad nowym francuskim reaktorem jądrowym w Flamanville nad kanałem La Manche rozpoczęto ponad 10 lat temu. Pierwotnie koniec jego budowy przewidywano na rok 2012. Tymczasem inwestycja okazuje się bardzo awaryjna. To ciągle opóźnia jej realizację i generuje ogromne koszty.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Tym razem przyczyną opóźnień startu reaktora w Flamanville są uszkodzenia spoin w tzw. obwodzie wtórnym. To jeden z dwóch jego obwodów chłodzenia. Drugim jest obwód pierwotny, w którym znajduje się radioaktywna woda. Podczas jednej z kontroli wykazano odchylenia jakościowe około jednej piątej ze 150 spoin, które zostały naprawione. Kolejne dwadzieścia szwów było spawane, ponieważ nie spełniały wysokich standardów.

To opóźnienie uruchomienia reaktora w Flamanville może spowodować, że kontrowersyjna elektrownia jądrowa Fessenheim położona w bezpośrednim sąsiedztwie granicy niemieckiej dłużej pozostanie w eksploatacji, niż wcześniej sądzono. Przypomnijmy, że zamknięcia tej najstarszej Elektrowni Jądrowej domagali się Niemcy, po bardzo groźnej awarii, która miała miejsce w 2014 roku.

Na ten moment szacuje się, że koszt budowy wzrósł trzykrotnie. Nie ma pewności, że nie będzie dalszych opóźnień. Pierwotnie zakładano, że koszt reaktora wyniesie 3,3 miliarda euro. Obecnie kwota ta wzrosła do 10,9 miliarda euro.

We Francji zdarzyło się kilka incydentów w elektrowniach jądrowych. Kraj jest w dużym stopniu uzależniony od energii jądrowej: 58 reaktorów jądrowych dostarcza około 75% francuskiej energii elektrycznej. Ustawa uchwalona w 2015 roku ma być prawdziwą transformacją energetyczną, ponieważ przewiduje zmniejszenie o 50% udziału energii jądrowej w miksie do roku 2025. Zastąpią ją odnawialne źródła energii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.