Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Z czego się składa i ile kosztuje fotowoltaika?

fotowoltaika

Z czego się składa i ile kosztuje fotowoltaika?

Duża konkurencja na rynku fotowoltaicznym sprawia, że przyszli prosumenci mogą swobodnie wybierać między ofertami. Tym, co przyciąga klientów jest zazwyczaj niska cena, ale czy rzeczywiście powinno tak być? Zacznijmy od podstaw – czym jest i ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Co to jest instalacja fotowoltaiczna? 

Instalacja fotowoltaiczna, którą nazywa się również instalacją PV, wytwarza energię elektryczną w bardziej przyjazny środowisku sposób niż elektrownie węglowe. Jest to odnawialne źródło energii – w trakcie pracy wykorzystuje promieniowanie słoneczne. Dziedziną nauki, która jest odpowiedzialna za odkrycia w tym obszarze jest właśnie fotowoltaika.

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

Na całość instalacji fotowoltaicznej składają się:

  • Panele słoneczne – wytwarzają prąd stały z energii słonecznej. Proces ten nazywa się zjawiskiem fotowoltaicznym.
  • Inwerter/falownik – zamienia prąd stały na prąd zmienny, który możemy wykorzystywać w gniazdkach elektrycznych w naszych domach.
  • Licznik dwukierunkowy – zlicza nadwyżkę prądu wyprodukowanego przez panele słoneczne, która trafia do sieci energetycznej, a także prąd pobierany z sieci (w czasie, gdy panele produkują go zbyt mało).

Niezbędnym elementem całego układu jest również system montażowy, na którym instalowane są panele fotowoltaiczne, okablowanie, a także odpowiedni system zabezpieczeń.

Ile kosztują elementy fotowoltaiki?

Na koszt instalacji największy wpływ ma cena paneli fotowoltaicznych. Mogą one stanowić nawet do 50% wszystkich wydatków. Zaraz za panelami znajduje się inwerter – na to urządzenie trzeba przeznaczyć kilka tys. złotych. System montażowy obejmuje zazwyczaj około 15% ostatecznej ceny.

Trudny do oszacowania jest koszt montażu paneli fotowoltaicznych. W dużym stopniu zależy on od wybranej firmy, która zapewnia wsparcie podczas inwestowania w instalację fotowoltaiczną.

Montażem licznika dwukierunkowego zajmuje się lokalny operator systemu dystrybucyjnego (Enea, Energa, PGE, Tauron lub Innogy) i to on pokrywa wszystkie związane z tym koszty. Oprócz oczywistych plusów, ma to również swoje wady. Usługa jest darmowa, wydłuża jednak oczekiwanie na uruchomienie instalacji fotowoltaicznej. OSD ma miesiąc na zainstalowanie nowego licznika i zazwyczaj właśnie tyle czasu to zajmuje.

Koszty instalacji dla domu jednorodzinnego – jak obliczyć?

Koszt całej instalacji waha się zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najważniejsza jest jednak cena za 1 kWp, która jest zależna od:

  • Posiadanych warunków – im lepsze warunki, tym cena będzie niższa. W najlepszej sytuacji są właściciele domów, w których dach skierowany jest na południe, jest nachylony pod kątem 30-40 stopni i nie występuje na nim zacienienie.
  • Mocy paneli – większa moc instalacji to konieczność zakupu większej ilości paneli.
  • Jakości wykorzystywanych urządzeń – ma dość spore znaczenie dla kosztu instalacji fotowoltaicznej.
  • Konkretnej firmy, z którą podpiszemy umowę.
  • Uzyskanych dofinansowań, takich jak wsparcie w ramach programu Czyste Powietrze, dotacja w programie Mój Prąd 3.0 (rozpoczęcie programu – 1 lipca 2021 r.), czy skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej.

Uogólniając oszacować można, że 1 kWp mocy instalacji kosztuje zazwyczaj od 5 do 6 tysięcy złotych. Dzięki takiemu przybliżeniu można przyjąć ramy dla przyszłych wydatków. Podana kwota dotyczy instalacji fotowoltaicznych, których jakość i trwałość jest na średnim lub wyższym poziomie. Dlaczego nie bierzemy pod uwagę montażu instalacji niskiej jakości?

Czy warto oszczędzać na częściach instalacji?

Początkowy koszt instalacji fotowoltaicznej nie powinien ostatecznie decydować o wybraniu danej oferty. Dużo ważniejszy od kosztu jest czas, w którym inwestycja się zwróci. Zakup mikroinstalacji to dla wielu osób spory wydatek, który powinien przynosić oszczędności przez lata. W przypadku wybrania tańszej instalacji, sytuacja może wyglądać nieco inaczej.

Przez tańsze komponenty, instalacja może wymagać większej przestrzeni na dachu. Niższa cena paneli fotowoltaicznych wiąże się często z ich niższą sprawnością i potrzebą pokrycia nimi większej powierzchni. Dodatkowo w przypadku urządzeń słabej jakości, ich żywotność również może być gorsza. Zepsucie się ważnego elementu, takiego jak inwerter, oznaczałoby potrzebę drogiej naprawy lub zakup nowego urządzenia za kilka tysięcy złotych. W niektórych przypadkach wybór tańszych elementów może realnie zmniejszać bezpieczeństwo instalacji. Zdarza się, że firmy chcąc przedstawić konkurencyjne ceny obcinają koszty na materiałach i montują okablowanie i złącza MC4 niskiej jakości. Warto również pamiętać, że niski koszt instalacji fotowoltaicznej wiązać się może z niestabilną lub niepewną pozycją danej firmy na rynku. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić opinię innych klientów, ponieważ w przypadku zamknięcia się firmy gwarancje przestają obowiązywać.

Oferty na fotowoltaikę można sprawdzić w obiektywnej porównywarce Rachuneo.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.