Z ogródka na talerz. Million Gardens Movement uczy, jak hodować własne warzywa

Własny ogródek ze świeżymi warzywami jest marzeniem wielu osób. Na jego założenie często brakuje jednak czasu, przestrzeni i wiedzy. Z pomocą przychodzi inicjatywa Million Gardens Movement. 

Korzyści z własnego ogródka

Świeże i nieprzetworzone warzywa, kontakt z naturą, odpoczynek… Korzyści z prowadzenia przydomowego ogródka są liczne. Jednak nie każdy wie, od czego zacząć czy jak zajmować się roślinami. Ogrodnicze przygody uniemożliwia również mieszkanie w bloku. 

Pomysłodawcy inicjatywy Million Gardens Movement znają te problemy i dzielą się rozwiązaniami. Strona projektu jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat ogrodnictwa dla początkujących. Twórcy podpowiadają, jakie rośliny warto posadzić, jak je pielęgnować, a także jak stworzyć ogródek na parapecie czy kuchennym blacie. Ale to nie wszystko.

Zestaw ogrodnika i warzywa dla szkół

Pomysł na Million Gardens Movement zrodził się w czasach pandemii. Ma być odpowiedzią na część problemów, z jakimi boryka się społeczeństwo podczas tego trudnego okresu. Część rodzin utraciła źródło dochodu, inni z kolei zrezygnowali z częstych wypraw do supermarketów. Jak wynika z badań Uniwersytetu Northwestern, w 2020 roku 25% amerykańskich rodzin miało problem z zakupem odpowiedniej ilości pożywienia. 

Jednak Million Gardens Movement to nie tylko dobre rady. Inicjatorzy akcji dostarczą 5 tysiącom rodzin sprzęt niezbędny do prowadzenia własnego ogródka. Dodatkowo do szkół i najbardziej potrzebujących rodzin w Chicago trafi 20 tys. funtów (czyli 9 tys. kg) zdrowej żywności. 

Kto stoi za inicjatywą? 

Pomysłodawcami akcji są Frank Giustra oraz Kimbal Musk. Giustra jest założycielem portalu Modern Farmer, poświęconemu szeroko pojętej uprawie roślin. Natomiast Kimbal Musk stoi na czele organizacji Big Green. Zajmuje się ona tworzeniem ogrodów szkolnych i edukowaniem uczniów w zakresie zrównoważonego rolnictwa i ochrony natury. 

W Million Gardens Movement chodzi o to, aby odnowić nasze więzi z naturą i powrócić do korzeni. To może być nasz pierwszy krok na drodze do zdrowego stylu życia. Chcę, aby akcja zainspirowała rodziny, nie tylko w USA, do odkrywania magii, jaką jest pielęgnowanie własnego ogródka – powiedział Kimbal Musk. – To my mamy wpływ na nasze zdrowie i szczęście. Zacznijmy więc od jedzenia – wybierajmy takie, które odżywia nasze ciało i jest dobre dla planety. 

Znane twarze promują akcję

Do promowania akcji przyłączyli się m.in. aktor Harrison Ford, aktorki Salma Hayek i Zooey Deschanel, piosenkarka Nicole Scherzinger oraz modelka, a prywatnie matka Kimbala i Elona – Maye Musk. 

Wierzę, że każdy ma wpływ na to, co ląduje na jego talerzu. Każdego dnia podejmujemy decyzje – co hodujemy, co kupujemy i co jemy. A te decyzje kształtują nasze zdrowie, ziemię i społeczeństwo. Wszyscy jesteśmy nowoczesnymi rolnikami – stwierdził Frank Giustra. 

Źródło: milliongardensmovement.org, brightvibes.com