Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Za mniej niż 10 lat połowa energii w Polsce ma pochodzić z OZE

połowa energii w Polsce ma pochodzić z OZE

Za mniej niż 10 lat połowa energii w Polsce ma pochodzić z OZE

W roku 2030 będziemy w Polsce produkować i zużywać 50% energii z odnawialnych źródeł energii. To zasadnicza zmiana w sposobie życia, funkcjonowania – nie tylko zwykłych obywateli, ale przemysłu, instytucji, całej gospodarki – przekonuje Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Reklama

Coraz więcej energii z OZE

W rozmowie z PAP Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii przekonywał, że Polska stoi dziś u progu prawdziwego przełomu w kontekście wzrostu znaczenia zielonej energii we wszystkich sektorach gospodarki.

– (…) Rząd Polski od wielu lat realizuje politykę zmierzająca do dywersyfikacji źródeł energii, przede wszystkim paliw kopalnych, surowców, takich jak gaz, węgiel, ropa naftowa, ale jednym z elementów – bardzo ważnych elementów nowego rynku energii, który tworzymy – jest zwiększenie udziału OZE.

(…) Dzięki temu powstanie przemysł, powstaną nowe źródła pracy, będą się rozwijać technologie, ale również inaczej będzie wyglądał rynek energii –
powiedział Zyska.

Wskazał także, że polityka klimatyczna UE oraz wojna w Ukrainie dodatkowo mobilizują rząd i przedsiębiorców do działania. 

Wojna mobilizuje do działania

Eksperci przewidują, że wkrótce zmierzymy się z wyższymi cenami za energię i będziemy musieli zrewidować pojęcie oszczędzania surowców i energii. 

Wzrost cen energii jest skutkiem drogich surowców energetycznych – gazu, węgla i ropy.

W wyniku wojny w Ukrainie Unia Europejska musi w dużo szybszym tempie uniezależnić się od dostaw węglowodorów z Rosji. To oznacza, że poszczególne kraje, także Polska, będą musiały przygotować przemysł na tryb oszczędzania i przejście na odnawialne źródła energii.

W Polsce w marcu 2022 roku liczba wszystkich mikroinstalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych przekroczyła milion. Ich łączna moc to już 7,3 GW. To wzrost wielokrotnie przekraczający zakładane prognozy. 

Oprócz fotowoltaiki, kluczową branżę OZE jest w Polsce energetyka wiatrowa. Najważniejsza dla transformacji energetycznej jest obecnie liberalizacja przepisów związanych z farmami wiatrowymi.

Zyska w rozmowie z PAP podkreślał także, że inwestycje w zieloną energię przyniosą kolejne wzrosty na rynku pojazdów elektrycznych w Polsce.

źródło: pap-mediaroom.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.