Zakaz palenia węglem oczyści Warszawę ze smogu?

Warszawscy aktywiści ekologiczni zbierają podpisy pod petycją w sprawie zakazu palenia węglem w warszawskich gospodarstwach domowych, który miałby wejść w życie od stycznia 2023r. Na urzędnicze biurka pismo ma trafić z końcem października lub w listopadzie.

Od wiosny tego roku członkowie stowarzyszeń Warszawa Bez Smogu, Warszawski Alarm Smogowy oraz Smog Wawerski rozpoczęli inicjatywę, która jest wyrazem społecznego sprzeciwu wobec panującego w stolicy zanieczyszczenia powietrza. Petycje kierowana do władz samorządowych  poparł m.in Marek Szolc, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska w Radzie Miasta Warszawy.

W piśmie znalazły się postulaty o wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych, ale również w kominkach, kozach i ogrzewaczach pomieszczeń w dniach, kiedy normy zanieczyszczeń przekroczą dopuszczalną normę 50 ug/m3. Aktywiści domagają się także min. wystosowania przez  Radę m. st. Warszawy postulatu do Sejmiku Województwa Mazowieckiego o przyjęcie uchwały antysmogowej. Petycja ma być gotowa na przełomie października i listopada.

Od decyzji Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który ma uprawnienia do wprowadzenia takich regulacji, zależało będzie czy postulaty wejdą w życie. Według zapowiedzi urzędu marszałkowskiego, zostaną one rozważone w trakcie prac nad nowym programem ochrony powietrza.

Od początku września 2019 identyczny zakaz obowiązuje w Krakowie.