Zakręcony urząd warszawskiego Ursynowa

Zakręcony urząd warszawskiego Ursynowa

Na dachu Urzędu Dzielnicy Ursynów zamontowano dwie turbiny wiatrowe. Będą produkować „zieloną energię”, która zasili urządzenia znajdujące się w budynku. To pierwszy budynek użyteczności publicznej w stolicy, na którym zainstalowane zostały tego typu turbiny.

Ekologiczny prąd prosto z dachu

Montaż turbin nastąpił pod koniec maja. Po kalibracji urządzeń i testach bezpieczeństwa zaczną produkować „zieloną energię”. Turbiny pozwolą zmniejszyć koszty oraz negatywny wpływ funkcjonowania urzędu na środowisko naturalne. Przewidywana łączna moc dwóch turbin wiatrowych wynosi do 4 kW.

– Koszt inwestycji to 40 tys. zł brutto, ma się zwrócić maksymalnie po 9 latach. Przy rosnących cenach prądu może zwrócić się szybciej. To pierwsze rozwiązanie w stolicy, w budynku użyteczności publicznej. Wykonawcą i dostawcą turbin jest polska spółka SpinE+. Staramy się jako dzielnica będąca liderem innowacji samodzielnie wdrażać pomysły i wspierać polskie firmy – poinformował nas przedstawiciel urzędu.

Ciche i bezpieczne

Dwie turbiny wiatrowe o pionowej osi są ciche i bezpieczne. Mają 2,6 metra wysokości i niewielką średnicę – 1,8 metra, dzięki czemu nie wpływają na estetykę budynku. Zostały wykonane z odpornych na warunki atmosferyczne składników lotniczych gwarantujących długą, bezobsługową i bezawaryjną pracę. Podczas opracowywania turbin przeprowadzono wiele badań i symulacji. Badania poprzedziły również ich montaż. Ich celem było wskazanie najbardziej korzystnego miejsca instalacji.

To inwestycja, która pokazuje, jak bardzo zależy nam na rozwiązaniach ekologicznych i ochronie środowiska. Wierzę, że wyznaczamy kierunek dla kolejnych instytucji publicznych, ponieważ tylko inwestycje w zieloną energię zmniejszą emisję związaną z wytwarzaniem prądu. Stan jakości powietrza w Polsce pokazuje, że trzeba działać, ursynowski samorząd jest tu zdecydowanie liderem, a już analizujemy kolejne możliwe rozwiązania mówi na łamach portalu ursynow.pl Klaudiusz Ostrowski, zastępca burmistrza Ursynowa.

źródło: ursynow.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.