Zaostrzone standardy emisji dla elektrowni węglowych wchodzą w życie

plan walki ze smogiem

31 lipca Komisja Europejska przyjęła decyzję wdrażającą tzw. konkluzje BAT, które zaostrzają normy dla zanieczyszczeń emitowanych przez elektrownie węglowe. „Zegar dla starych elektrowni zaczął tykać” – powiedziała Magdalena Zowsik z Greenpeace.

Przyjęcie konkluzji BAT oznacza początek czteroletniego okresu dostosowawczego elektrowni węglowych do nowych standardów emisyjnych. Wkrótce urzędy marszałkowskie wezwą operatorów elektrowni nie spełniających standardów do dostosowania się. To w praktyce oznacza konieczność zmian i inwestycji dla prawie wszystkich instalacji węglowych w Polsce. Te, które nie dostosują się do nowych standardów, ani nie uzyskają zgody marszałka na odstępstwo od nich, będą musiały zostać zamknięte w ciągu 4 lat od uchwalenia nowych przepisów (czyli najpóźniej latem 2021 roku).

„Zegar dla starych elektrowni zaczął tykać. Od dziś operatorzy mają cztery lata na wdrożenie nowych przepisów. Mogą się zdecydować na kosztowną modernizację bloków albo na ich wygaszenie i inwestycję w odnawialne źródła energii. Nowe przepisy to szansa na pozbycie się z krajobrazu największych trucicieli, którzy dziś w Europie są odpowiedzialni za 22 900 przedwczesnych zgonów i dziesiątki tysięcy schorzeń rocznie” – powiedziała Magdalena Zowsik, ekspertka Greenpeace ds. polityki energetycznej.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Skutki noweli ustawy o OZE i rozporządzenia dot. zielonych certyfikatów

Następny artykuł

Seedo – hydroponiczny ogród do każdego domu

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,