Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zapraszamy do Gdyni na kawę w miejskim kubku

Zapraszamy do Gdyni na kawę w miejskim kubku

Kawa na wynos, od dawna cieszy się popularnością, a w okresie pandemii stała się wręcz jedyną alternatywą na wypicie małej czarnej w drodze do pracy. Niestety w większości przypadków serwowana była w jednorazowych plastikowych kubkach. Ekologiczne, wielorazowe kubki miejskie od marca będą dostępne w Gdyni.

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Z troski o naturę

Rezygnacja z plastikowych kubków wynika z troski każdego z nas o środowisko naturalne, jak i również nowych przepisów unijnych dotyczących jednorazowego plastiku. Mieszkańcy Gdyni już niedługo będą mogli korzystać z miejskich kubków wielokrotnego użytku. Zostaną wykonane z bezpiecznego i trwałego materiału – polipropylenu. Wielorazowe, ale… estetyczne o satynowym wykończeniu i wygodnym, profilowanym wieczku. I co najważniejsze – przyjazne środowisku, bowiem jeden kubek w cyklu użytkowania zastąpi przynajmniej 1000 swoich jednorazowych odpowiedników. Zniszczony kubek miejski może zostać poddany pełnemu recyklingowi i wrócić w nasze ręce jako nowy – w ten sposób funkcjonuje w reżimie zamkniętego systemu. Za wdrożenie oraz funkcjonowanie systemu wielorazowych kubków odpowiada gdyńska firma UR CUP, która ma doświadczenie w serwowaniu napojów podczas różnych wydarzeń, m.in. festiwal Open’er.

Kubki na wynajem

Użytkowanie kubków będzie oparte o system depozytowy marki UR CUP. Kupujący napój „wynajmuje” kubek, a puste naczynie może zwrócić w tym samym lub innym miejscu działającym w ramach systemu. Oddając pusty kubek, dostanie się zwrot kaucji. Partnerem systemu kubków miejskich może zostać każdy punkt dystrybucji gorących napojów w Gdyni. Firma UR CUP zadba o dostawy, ale też o wszystkie kwestie serwisowe (mycie, logistykę i magazynowanie). Gdynia objęła patronat nad projektem. Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji podkreśla, że to ważny krok budowania świadomości w zakresie maksymalnego ograniczenia korzystania z opakowań jednorazowych i idei zero waste.

Reklama

– Mieszkańcy Gdyni jako pierwsi w kraju będą mogli skorzystać z innowacyjnego projektu kubków miejskich UR CUP. System funkcjonuje w gospodarce obiegu zamkniętego, który nie pozwala na śmiecenie i marnowanie cennego tworzywa. Firma dostarcza do punktów partnerskich nowe kubki wielorazowe oraz odbiera zużyte i uszkodzone. Te ostatnie poddawane są granulacji i ponownie wykorzystywane w produkcji nowych kubków wyjaśnia Krzysztof Dobroszek, założyciel marki UR CUP

O podobnej inicjatywie pisaliśmy rok temu, w lutym 2020 roku. Specjalny system kaucyjny Take!Cup uruchomiło w Krakowie rodzeństwo Golonków z Limanowej. Wielorazowe kubki zostały zrobione z polipropylenu. Dla Krakowa przygotowano nawet specjalny design. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

źródło: gdynia.pl, fot. materiały UR CUP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.