Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielona Łódź: 20 tysięcy drzew w dwupasmówkach

drzewa Łódź

Zielona Łódź: 20 tysięcy drzew w dwupasmówkach

Drzewa mają wiele zalet. Neutralizują zanieczyszczenie powietrza, pochłaniają wodę, obniżają temperaturę. W przypadku miast jest to szalenie ważne. Dlatego cieszy informacja o posadzeniu 20 tys. drzew przy głównych drogach dwupasmowych w Łodzi.

BANER MOBILEB1
Reklama

Zielona ofensywa

To będzie największy projekt ekologiczny w Łodzi. Na głównych arteriach miasta pojawi się aż 20 tysięcy dodatkowych drzew. 

– Drzewa będą sadzone w pasach trawników między jezdniami oraz po bokach ulic. Efekty podobnych działań widać już na śródmiejskich ulicach, gdzie w ostatnim czasie pojawiły się setki drzew. I to całkiem sporych, bo kilkumetrowychwyjaśnia Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Lipy, grusze i klony polne

Sadzenie drzew zacznie się jesienią tego roku. A zakończy się za 3-4 lata.

To nie będą małe drzewka, ale duże sadzonki, kilkumetrowe, ze sporą koroną. Wykorzystamy sprawdzone już gatunki: lipy, grusze drobnoowocowe i klony polne. Nie należy się spodziewać za to kolejnych brzóz i platanów. Te pierwsze z uwagi na płytki system korzeniowy fatalnie znoszą susze, a platany z kolei są bardzo wrażliwe na przymrozki późną wiosną. Przy dobrym tempie prac, uda nam się zrealizować plan w 3-4 latapowiedział Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Obok drzew pojawią się krzewy osłonowe, które osiągają nawet 2 metry wysokości. Do nasadzeń zostaną wybierane gatunki odporne na miejskie warunki, np. tamaryszek, który wiosną kwitnie na różowo i fioletowo.

Moc zalet

Zasadzone drzewa będą chronić przed upałem i hałasem oraz oczyszczać powietrze. A krzewy dodatkowo osłonią od świateł samochodów jadących z naprzeciwka.

Drzewa nie tylko produkują tlen, ale pomagają także obniżać temperaturę powietrza. W upalne dni ma ono w cieniu kilkanaście stopni mniej, a w przypadku asfaltu różnica jest jeszcze większa, bo potrafi wynieść nawet 25 stopni. Drzewa oczyszczają też powietrze, zatrzymując kurz, pył i zanieczyszczenia oraz chronią przed hałasem. Zieleń poprawia też samopoczucie, a nawet pomaga przyspieszyć powrót do zdrowia po chorobie lub zabiegu wylicza prezydent Zdanowska.

 źródło i fot.: uml.lodz.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.