Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielony dach w Amsterdamie

Zielony dach w Amsterdamie

Wyglądem przypomina nieco tarasy ryżowe. Jednak projekt architektów nie znajduje się w Azji, a w Europie. Tę wspaniałą budowlę inspirowaną ekologią i funkcjonalnymi zielonymi dachami można podziwiać w Amsterdamie. 

Reklama

Zielony dach – gest dla środowiska i ludzi

Holenderski projekt wpisuje się w wiele założeń budownictwa ekologicznego. Zespół, który pracował nad stworzeniem zrównoważonego obiektu łączy zamiłowanie do natury, jej naturalnych procesów z technologią i opłacalnością.

image 1 2 889x664 1

Każde z tych zjawisk i technik współgra ze sobą tworząc Terrace Tower Amsterdam. Jakie funkcje ma ta nowoczesna budowla?

Efvl LfIX2UhY2p82YUU5atcq25DSXF1Wa8WGe8H5RXAbgo23u6mRPX2Z4TL BPzhBucu1NJr7Eou W7R1Ziil
Pola ryżu, fot. Unsplash

Czym jest Terrace Tower Amsterdam?

Terrace Tower Amsterdam to budynek bazujący na technologii zielonych dachów. Zielony dach (ang. green roof lub living roof) to pokrycie dachowe, umożliwiające uprawę roślin. Określenie living roof, czyli “żywy dach” w istocie oddaje charakter tej konstrukcji. Bowiem zielone dachy tworzą swoiste ekosystemy, bogate nie tylko w najwspanialsze okazy roślin

Czym są zielone dachy i dlaczego są przyszłością miast? Przeczytasz w artykule:

Zaletą dachów zielonych jest ich naturalna funkcja chłodząca. Latem warstwy zielonego dachu izolują i osłaniają dach przed przegrzaniem. Ale funkcja izolacji jest również przydatna zimą, podczas niższych temperatur. Zielone dachy są ekologiczną metodą na zmniejszenie strat energii z budynku. Ponadto funkcjonalne zielone dachy poprawiają wydajność ogniw PV, a obie technologie doskonale się uzupełniają. Przeczytaj o tym więcej w tym artykule.

W projekcie Terrace Tower Amsterdam liczy się to, aby pracownicy firm mieli dostęp do natury, bo jak mówi przedstawiciel biura Delva, wszyscy marzą o bezpośrednim kontakcie z żywą przyrodą. Autorzy obiektu powołują się na liczne badania, które pokazują, że dostęp do zielonych przestrzeni zewnętrznych znacznie poprawia samopoczucie i produktywność pracowników.

Projekt powstał w Zuidas, biznesowej dzielnicy Amsterdamu, która już teraz osiągnęła miano lidera w zakresie zazieleniania dachów. Architekci twierdzą, że ta technologia jest coraz bardziej popularna i opłacalna pod wieloma względami. Budowanie równowagi pomiędzy miejskimi przestrzeniami a naturą i bioróżnorodnością to cel wielu światowych miast. Ponieważ centra miast przyciągają największą ilość ludzi, poszukujących pracy, chcących zażyć kultury i życia towarzyskiego, przyroda zostaje często w tyle za ludzkimi potrzebami. Warto to zmieniać.

Są miasta, które z zielonych dachów uczyniły kluczową w nowym budownictwie technologię. Bazylea w Szwajcarii to pierwsze miasto na świecie, w którym zielone dachy stały się regulowanym prawnie wymogiem w nowych budynkach. Bo zielone miasta, to zdrowsze miasta.

Czy zielone dachy są kosztowne?

Zielone budownictwo szybko zmienia się z kosztowej inwestycji w ekonomiczny model – podaje holenderskie biuro Delva.

Budowa Terrace Tower Amsterdam jest w rzeczywistości dość prosta. Tarasy są wyłożone doniczkami… wydrukowanymi w 3D! W nich znajdują się krzewy i rośliny, które pełnią kluczową funkcję w ekosystemie, ponieważ przyciągają zapylaczy.

W skład zespołu, który zaprojektował Terrace Tower Amsterdam wchodzą: Bjarke Ingels Group (BIG), Delva Landscape Architecture, Inbo, SmitsRinsma i BrinkMostert De Winter.

Zielony dach zmienia klimat na dobre

W wielu zakątkach świata opady deszczu stają się coraz bardziej ekstremalne. Z powodu zmiany klimatu wybetonowane tereny miast nie radzą sobie ze szczytowymi opadami deszczu, które nie mają gdzie wsiąkać.

Intensywne opady deszczu powodują wiele szkód (materialnych, gospodarczych i społecznych), a wylewy ścieków do wód powierzchniowych mają negatywny wpływ na jakość wód. Dlatego tak cenne są zielone dachy.

Zajmują one niekiedy do 40% powierzchni utwardzonej i dlatego mają ogromny potencjał. Zielony dach jest opłacalną alternatywą w celu kompensacji, czyli równoważeniu ilości wody.

źródło: inhabitat.com, delva.la

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.