Znamy operatorów stacji ładowania dla kolejnych miast

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyznaczył firmy, które będą pełnić funkcję operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania dla pięciu polskich miast. 

Stacje w pięciu miastach

W marcu pisaliśmy, że prezes URE wyznaczył operatorów dla stacji ładowania w Płocku, Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Gdyni, Poznaniu, Koszalinie i Lublinie. W zeszłym tygodniu prezes Rafał Gawin wydał decyzję dla Elbląga, Gliwic, Białegostoku, Torunia oraz Częstochowy. W gronie operatorów znaleźli się Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż. Pełny wykaz dostępny jest na stronie Urzędu Regulacji Energetyki

Ładowarki w kolejnych gminach

URE powiadomił również, że rozpatruje wnioski kolejnych 15 gmin. Niebawem możemy spodziewać się decyzji w sprawie Sosnowca, Rzeszowa, Kielc, Bytomia, Gdańska, Opola, Zabrza, Radomia, Włocławka, Dąbrowy Górniczej, Tychów, Szczecina, Bielska-Białej, Rybnika oraz Rudy Śląskiej.

Obowiązki operatorów stacji 

Operatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania są odpowiedzialni za zarządzanie, bezpieczeństwo funkcjonowania, eksploatację, konserwację i remonty ogólnodostępnych stacji ładowania. Do ich obowiązków należy również wyposażenie stacji w oprogramowanie pozwalające na podłączenie i ładowanie pojazdu elektrycznego. Przekazują oni także dane do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych dotyczące dostępności punktu ładowania i ceny za usługę ładowania.

Źródło: ure.gov.pl

Fot. Ernest Ojeh / Unsplash