Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych. Ambitny plan leśników

100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych. Ambitny plan leśników

100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych. Ambitny plan leśników

Pod koniec marca Lasy Państwowe ogłosiły, że z okazji 100-lecia swojego istnienia otworzą 100 nowych rezerwatów przyrody. Dwa z nich już powstały, a kolejne są wybierane. LP mają ogłosić kolejne miejsca objęte wyjątkową ochroną w ciągu najbliższych miesięcy.

Reklama

Wyjątkowo inicjatywa Lasów Państwowych

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe powstało 28 czerwca 1924 roku, wtedy pod nazwą Polskie Lasy Państwowe. Pierwszym dyrektorem LP był Adam Loret, który w latach 30. nakreślił wizję funkcjonowania organizacji. W 1934 objęty ich jurysdykcją obszar wynosił 3,3 mln ha. Oficjalne działanie organizacji przerwała II wojna światowa. W czasach PRL-u państwo masowo przejmowało lasy na własność – ich powierzchnia wzrosła do ponad 6 mln hektarów. Przez lata LP przechodziły wiele reform i przetrwały zmianę systemu. Teraz leśnicy chcą uczcić setną rocznicę powstania instytucji.

Akcję “100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” PGLLP ogłosiły 21 marca. Jak czytamy w komunikacie gospodarstwa, z nadleśnictw spłynęło do nich ponad 200 propozycji, które teraz są dokładnie analizowane i sprawdzane pod kątem walorów przyrodniczych.

– Dziś, gdy nasz kraj jest niemal w 1/3 pokryty lasami, oczekiwania Polek i Polaków, którzy obserwują zmiany klimatu, koncentrują się na zwiększeniu ochrony lasów. W odpowiedzi na te oczekiwania leśnicy chcą zaproponować powołanie stu nowych rezerwatów przyrody – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Chcemy, by tych sto nowych rezerwatów przyrody było naszym urodzinowym prezentem dla Polek i Polaków. Liczę, że pierwsze rezerwaty z okazji 100-lecia powstaną jeszcze w tym roku. To będzie trwałe i najlepsze upamiętnienie naszego jubileuszu, jakie można sobie wyobrazić.

Gdzie w tym roku powstały rezerwaty przyrody?

W przeciągu najbliższych dwóch miesięcy Lasy Państwowe przeprowadzą selekcję nadesłanych przez nadleśnictwa propozycji, a ostatecznie wybrane lokalizacje ogłoszą w internecie. Następnie rozpocznie się zbieranie dokumentacji oraz załatwianie wszelkich niezbędnych pozwoleń i innych wymagań formalnych. W drugiej połowie roku wnioski o powołanie nowych rezerwatów zostaną skierowane do Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, które podejmą w tej kwestii ostateczną decyzję.

Jeśli na 100 urodziny Lasy Państwowe chcą otwierać rezerwaty, to można powiedzieć, że świętowanie już się zaczęło – od początku roku powstały dwa tego typu nowe obszary. Pierwszy został utworzony 27 lutego 2024 roku – jest to rezerwat przyrody “Kochanowicki Grąd” w pobliżu Kochanowic w województwie śląskim. Powstał, aby chronić charakterystyczne zbiorowisko leśne składające się głównie z dębów szypułkowych, a także grabów, jesionów, brzóz czy osik. Miejsce to jest naturalnym siedliskiem bociana czarnego.

Drugi z powstałych w tym roku rezerwatów to rezerwat przyrody “Jezioro Mścin” (woj. warmińsko-mazurskie), który powstał 5 kwietnia 2024 roku. Jego utworzenie miało na celu ochronę rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnistych, takich jak czajka, brodziec leśny, batalion, brodziec śniady, krwawodziób, łabędź krzykliwy, czapla biała czy czapla siwa.

Gdzie zostaną utworzone kolejne i ile ze 100 planowanych rezerwatów faktycznie powstanie w roku 2024? Na tę informację jeszcze czekamy. Aktualnie w Polsce znajdują się 1523 tego typu formy ochrony przyrody. Ich obszar to łącznie 169 tysięcy ha.

– Czytaj także: Powstanie nowy polski park narodowy – pierwszy od 23 lat

Źródło: lasy.gov.pl

Fot. Canva (Roksana Bashyrova, mihir_joshi)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.