Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

373 tys. szczoteczek do zębów na Wyspach Kokosowych

373 tys. szczoteczek do zębów na Wyspach Kokosowych

Naukowcy pod przewodnictwem biologa morskiego Jennifer Lavers, badając Wyspy Kokosowe, odkryli na ich terenie oraz w pobliskich wodach oceanu masę plastiku i innych śmieci. Wśród nich m.in. 373 tys. szczoteczek do zębów i 975 tys. butów.

BANER MOBILEB1
Reklama

Wyspy Kokosowe to teren o powierzchni 6 mil kwadratowych na Oceanii Indyjskim zależny administracyjnie od Australii. Aktualnie dwie z nich – Home Island i West Island, zamieszkuje zaledwie około 600 osób, w tym w większości Malajowie – potomkowie robotników sprowadzonych na plantacje palmy kokosowej.

Lavers wraz z współpracownikami odkryła na Wyspach Kokosowych masę plastiku: – Szacuje się, że ponad 414 milionów sztuk plastikowych śmieci znajduje się obecnie na Wyspach Kokosowych, ważą one około 238 ton. Wśród nich znalazły się m.in. plastikowe torby, słomki, sztućce oraz 373 tys. szczoteczek do zębów i 975 butów. Tak niewielka ilość mieszkańców oraz pojawiający się sezonowo turyści nie byliby w stanie wygenerować tak wiele odpadów. Śmieci przypłynęły więc z innych rejonów świata.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Lavers, która jest naukowcem Instytutu Studiów Morskich i Antarktycznych na Uniwersytecie w Tasmanii, wraz z zespołem badaczy przebadała siedem z 27 wysp wschodzących w skład Wysp Kokosowych, dzieląc je na sektory. Sumę znalezionych odpadów plastikowych w danym sektorze pomnożono szacunkowo przez całkowitą powierzchnię plaż. Jak mówi Laversa, ilość śmieci nie zaskoczyła ją tam bardzo, jak fakt, że masa z tych tworzyw sztucznych jest zakopana pod piaskiem: – To, co było naprawdę zadziwiające, to fakt, że im głębiej się dostawaliśmy, tym bardziej odkrywaliśmy plastik. Jak się okazuje, wysoka temperatura powoduje jego rozpad, a oceaniczne fale wbijają go w piasek.

Niestety, to ogromne niebezpieczeństwo dla tamtejszych zwierząt – drobinki tworzyw sztucznych prędzej czy później zostają zjedzone przez ryby, kalmary, ptaki czy żółwie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rezultaty badań zespołu Lavers na Wyspach Kokosowych zostały opublikowane w czasopiśmie Nature. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że globalna produkcja tworzysz sztucznych stale wzrasta, a aż 40% z nich to jednorazowe produkty. Szacują więc, że ilość śmieci w oceanie do 2025 roku wzrośnie nawet dziesięciokrotnie.

fot: Jennifer Lavers

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.