Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

5 odmian grzybów, o których nie miałeś pojęcia

5 odmian grzybów, o których nie miałeś pojęcia

Jesień nadchodzi wielkimi krokami i aż się prosi o wybranie się na leśny spacer połączony z grzybobraniem. Przy odrobinie szczęścia może nie tylko nazbieramy koszyk pełen prawdziwków, ale i uda nam się dostrzec niecodzienne odmiany grzybów. Przyjrzyjmy się najciekawszym okazom.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

1. Okratek australijski

Okratek australijski, nazywany inaczej szponami diabła to rodzaj rzadkiego grzyba z rodziny sromotnikowatych. Niektórzy twierdzą, że wyglądem przypomina małą ośmiornicę.

Według bazy wiedzy Wikipedia pierwotnym obszarem występowania okratka australijskiego są Australia z Tasmanią i Nowa Zelandia. Następnie grzyb rozprzestrzenił się na tereny Azji i obu Ameryk. W Europie po raz pierwszy zaobserwowano go w 1914 roku we Francji. W 1975 roku mieszkańcy wsi z okolic Biłgoraja zaobserwowali okratka i u nas w kraju, lecz niestety okazy tego grzyba w występują u nas niezwykle rzadko.

O grzybie opowiada autorka kanału: Pieprznik

Jednak Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska zaobserwowały go w tym tygodniu w pobliżu Doliny Chochołowskiej!

2. Dzieżka pomarańczowa

Być może widziałeś już kiedyś ją w lesie, ale myślałeś, że po prostu ktoś naśmiecił skórkami z pomarańczy. Ten barwny grzyb to właśnie dzieżka pomarańczowa.

Według atlasów grzybowych dzieżka jest jadalna, jednak ze względu na cienki, kruchy miąższ oraz brak wyrazistego smaku, nie jest szczególnie pożądana kulinarnie.

Występuje na wszystkich kontynentach świata z wyjątkiem Antarktydy. Najczęściej można się na nią natknąć a skrajach lasów, przy drogach i na cmentarzach.

O grzybie opowiada autorka kanału: Pieprznik

3. Kolczakówka piekąca

Kolczakówka piekąca, inaczej kroplista to bardzo rzadko występujący okaz grzyba. Jest niejadalny, a W Polsce ten gatunek jest pod całkowitą ochroną.

Jedni zachwycają się nad jego pięknem, jednak u innych budzi nieco trychofobiczne skojarzenia…

Okaz znajduje się na „Czerwonej liście roślin i grzybów Polski” i ma na niej status E, co oznacza gatunek wymierający.

O grzybie opowiada autor kanału: Paweł i Grzyby

4.Soplówka jeżowata

Soplówka jeżowata to specyficzna odmiana grzyba przypominająca nieco grzywę lwa lub długą zwisającą brodę.

Jest bardzo rzadko spotykana w Polsce, jednak przy odrobinie szczęścia można ją spotkać w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Rośnie głównie na pniach buków i dębów.

O grzybie opowiada autor kanału: Paweł i Grzyby

5. Piestrzenica kasztanowata

Piestrzenica kasztanowata występuje w Polsce dosyć często. Najczęściej można się na nią natknąć w niższych położeniach górskich. Jest trującym grzybem o nietypowym wyglądzie.

Przez swoją mocno pofałdowaną koronę przypomina nieco ludzki mózg. Bywa, że jest też nazywany babimi uszami. Zawiera lotną substancję toksyczną – gyromitrynę, która powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

O grzybie opowiada autorka kanału: Pieprznik

źródło: Wikipedia: Dzieżka Pomarańczowa, smacznapyza.blogspot.com, gazeta.pl, Wikipedia: Okratek Australijski, tvp.info, ekologia.pl, genialne.pl, Wikipedia: Piestrzenica kasztanowata

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.