Wiadomości OZE Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku 24 czerwca 2019 Wiadomości OZE Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku 24 czerwca 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podpisał rozporządzenie o zakazie stosowania jednorazowych opakowań, naczyń i sztućców z plastiku w podległych samorządowi jednostkach. Ponadto miasto zainwestowało w pięć automatów do recyklingu butelek PET. Reklama Plastikowe opakowania, naczynia i sztućce jednorazowe zostaną zastąpione przez odpowiedniki wielokrotnego użytku wykonane ze szkła, metalu lub materiałów biodegrawalnych. Tak zdecydował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, podpisując odpowiednie rozporządzenie. W ramach niego podlegające samorządowi instytucje będą również dążyć do wycofania się z folii do pakowania przesyłek oraz styropianowych opakowań na jedzenie. Podpisane rozporządzenie, które już weszło w życie, to nie jedyny krok Sosnowca w kierunku ograniczenia zużycia plastiku. Dodatkowo w ramach akcji „Sosnowiec bez plastiku” urzędnicy przeprowadzą przegląd dostawców współpracujących z Urzędem Miasta i w miarę możliwości postawią przede wszystkim na tych, którzy do świadczenia swoich usług wybierają ekologiczne alternatywy – np. dostarczają wodę mineralną w szklanych butelkach. Butelkomaty w Sosnowcu Sosnowiec zainwestował również w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych. Tego typu rozporządzenia o ograniczeniu zużycia plastiku w jednostkach samorządu terytorialnego uchwalono już np. w Gdańsku, Warszawie, Gdyni czy w urzędzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.