Polska Program antykryzysowy Morawieckiego. Co z ekologią? 20 marca 2020 Polska Program antykryzysowy Morawieckiego. Co z ekologią? 20 marca 2020 Przeczytaj także Ochrona środowiska Historyczne składowiska odpadów w Polsce. Rekultywacja pochłonie miliardy złotych W Polsce narasta problem tzw. historycznych składowisk odpadów – miejsc, gdzie przez dekady gromadzono odpady przemysłowe, chemiczne i niebezpieczne, często bez odpowiednich zabezpieczeń i kontroli środowiskowej. Dziś ich rekultywacja należy do największych wyzwań środowiskowych państwa i wymaga wielomiliardowych nakładów. Ochrona środowiska Czy drzewa przy drogach są niebezpieczne? Debata o wycince w Warmii i Mazurach Planowana wycinka tysięcy drzew przy drogach na Warmii i Mazurach wzbudziła debatę na temat granic między bezpieczeństwem ruchu drogowego a ochroną przyrody. Zwolennicy usuwania alei wskazują na ryzyko wypadków, przeciwnicy zaś podkreślają ich znaczenie dla klimatu, bioróżnorodności i krajobrazu regionu. Na co dokładnie rząd chce przeznaczyć 30 mld zł, które mają zasilić działania na rzecz ekologii? Aktywiści zastanawiają się, czy te pieniądze popłyną w kierunku właściwych inicjatyw. Eksperci i działacze ekologiczni nie mają już zaufania do premiera. Reklama „Polscy politycy zbyt długo pozostawali głusi na głos naukowców, ekspertów i społeczeństwa, które w ogromnej większości wspiera ochronę klimatu. Badania opinii publicznej pokazują, że ponad ¾ Polek i Polaków chce odejścia Polski od węgla do 2030 roku. Koronawirus to dzwonek alarmowy, którego premier Morawiecki nie może zlekceważyć. Wskazuje on na konieczność istotnych zmian w gospodarce i życiu społecznym, byśmy byli lepiej przygotowani na podobne wstrząsy i – przede wszystkim – mieli narzędzia, by wielu z nich uniknąć” – piszą działacze Greenpeace i przytaczają słowa szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej Faitha Birola, który apeluje o przyspieszenie zielonej transformacji. – W centrum pakietów antykryzysowych stanowiących odpowiedź na kryzys spowodowany przez koronawirusa powinny być wielkie, zielone inwestycje (…), ponieważ pozwolą one nie tylko na stymulację gospodarki, ale także mogą przyspieszyć transformację energetyczną. Ten efekt w postaci infrastruktury energetycznej nie będzie krótkotrwały, pozostanie z nami na dłużej – mówi Birol. Działacze Greenpeace podkreślają, że rząd Morawieckiego powinien przeznaczyć fundusze na inwestycje w OZE i efektywność energetyczną. Apleują, by jak najszybciej poprzeć wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu, który ma szansę zapewnić miejsca pracy i uratować polską gospodarkę. „Pandemia COVID-19 pokazała, że pojedyncze zagrożenie może zdestabilizować niemal cały świat. Kryzys klimatyczny niesie za sobą cały szereg takich zagrożeń, które nie ustaną po kilku miesiącach, czy roku, ale na zawsze zdestabilizują nasze życie. Rządzący nie mogą tego lekceważyć – każdy kryzys należy traktować z właściwą powagą. Dotyczy to zarówno kryzysu wywołanego przez koronawirusa, jak i kryzysu klimatycznego” – podsumowują ekolodzy. źródło: greenpeace.orgfot: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.