Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pekao S.A. obiecuje preferencyjne finansowanie projektów OZE

fotowoltaika

Pekao S.A. obiecuje preferencyjne finansowanie projektów OZE

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw będzie mógł niebawem skorzystać z preferencyjnego finansowania inwestycji z sektora energii odnawialnej. Bank chce skupić się na wykorzystaniu wszelkich środków finansowania, aby wdrożyć do branży MŚP jak najwięcej projektów OZE.

Reklama

Sektor bankowy od dawna zajmuje się wsparciem przedsiębiorców przy realizacji programów publicznych. Wiele banków, a wśród nich Pekao S.A. wdrożyło już w zeszłym roku finansowanie projektów OZE.

Jak mówi  Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A, przyszłością MŚP są inwestycje związane z OZE, ponieważ to one mogą realnie wpłynąć na rozwój gospodarki w kraju, a także na przyszłość naszego klimatu. Pekao S.A. od dawna skupia się na kwestiach związanych z energią odnawialną, szukając wsparcia w rozmaitych źródłach finansowania. Ustalenia wynikające z nowej polityki klimatycznej Unii Europejskiej mają dodatkowo zachęcić do korzystania ze środków dedykowanych branży energii odnawialnej.

Finanse na OZE

Na początku października podczas Posiedzenia Rady Przedsiębiorców w Gdańsku poruszono szereg kwestii związanych z wyzwaniami i szansami stojącymi przed małymi oraz średnimi przedsiębiorcami. Przemiany w polityce klimatycznej UE mają przynieść MŚP środki finansowe na projekty z branży OZE. Temat ten jest nader aktualny także ze względu na trudne czasy, wywołane kryzysem gospodarczym w całej UE.

Dzięki współpracy banku z instytucjami takimi jak BGK, EBI czy EFI oraz połączeniu środków publicznych i bankowych, finansowanie może odbyć się na warunkach korzystnych dla klientów. Budżet przeznaczony na rzecz zrównoważonej Europy wyniesie około 1 bilion euro.

Połowa tej kwoty pochodzi z Unii Europejskiej i jest dedykowana kwestiom środowiskowym oraz klimatycznym. Około 230 mld euro pochodzić będzie z uruchomionych inwestycji unijnych (zarówno prywatnych, jak i publicznych), 114 mld sfinansują źródła Europejskiej Inicjatywy Stabilizacji, dodatkowo szacuje się, że 143 mld będzie dostępnych w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji.

Szanse na rozwój MŚP

Adam Abramowicz,  rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zachęca firmy z sektora MŚP do wzięcia aktywnego udziału w przemianie energetycznej Polski. Abramowicz zaznaczył, że wielką szansą dla polskich przedsiębiorców jest możliwość uzyskania dofinansowania floty transportowej, której transformacja może mieć ogromny wpływ na ograniczenie emisji CO2. Inwestycja w OZE może znacząco wpłynąć na polską gospodarkę – możemy konkurować na rynku energii odnawialnej z innymi, europejskimi firmami.

Dyrektor Biura Funduszy UE i Programów Publicznych w Pekao S.A. przyznaje, że działania banku są mocno ukierunkowane na politykę klimatyczną, a środki publiczne mogą zostać przeznaczone na rozwój farm wiatrowych, fotowoltaiki (małej i dużej) i wymiany dotychczasowych urządzeń na bardziej ekologiczne. Kredyty na fotowoltaikę będą posiadać gwarancję Biznesmax, dzięki której koszt finansowania może wynieść nawet 0%.

Farmy wiatrowe, fotowoltaika duża – czyli farmy fotowoltaiczne, fotowoltaika mała – czyli panele fotowoltaiczne na własny użytek, wymiana urządzeń na bardziej efektywne energetycznie. W Banku Pekao S.A. finansujemy wszystkie te działaniapowiedział Jakub Fulara.

Źródło: pap.pl

money 2180330 1920

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.