Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mleczarnia przyszłości z Berlina. Mozzarella, jakiej nie znasz

Mleczarnia przyszłości z Berlina. Mozzarella, jakiej nie znasz

Za sprawą nowych technologii zmienia się świat. Rewolucyjne rozwiązania, mimo że są dedykowane ludziom, to mogą zmienić wiele także w kwestii dobrobytu zwierząt. W Berlinie stworzono mozarellę i ricottę, ale do ich produkcji nie wykorzystano mleka krowiego ani żadnego składnika odzwierzęcego. 

Reklama

Alternatywa dla mleka

Berliński startup Formo zajmuje się biotechnologią żywności. Firma pozyskała niedawno aż 50 milionów dolarów dofinansowania, aby rozwijać produkcję laboratoryjnego sera. Formo pracuje nad nową generacją żywności opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju: dbałości o zdrowie ludzi, środowisko oraz dobrostanie zwierząt.

Startup pracuje obecnie nad kilkoma zamiennikami sera wytworzonego z mleka krowiego. Formo proponuje przyjazną dla środowiska mozarellę i ricottę. Wkrótce wybór serów ma być jeszcze większy.

9HQV hnCOoPNx4hSaA1qkeE Tev5JOAZP7AgUdaYR7WnBKIGo45qY imxBQUIV8DER7geKnFU8kc9GUmMBwc9DrJ3hCfIf3yuXrsuCS3XRoY TnY4qPaXTK6rF G2AQXNhms3WKK=s0
Roztopiony, miękki ser wyprodukowany z białek mleka bez udziału zwierząt. Ma orzechowy smak i jest bardzo rozciągliwy, fot. Formo

To, co zawierają nasze produkty, to rzeczywiste białka mleka, ale nie otrzymujemy ich od krów. Pozyskujemy je z naszych mikroorganizmów – powiedziała Britta Winterberg, współzałożycielka i dyrektor naukowy firmy Formo. 

Dotacja, którą otrzymała niemiecka firma, jest równolegle rekordowo wysoką kwotą zainwestowaną w branży europejskiej technologii spożywczej. Dzięki funduszom Formo może poszerzyć swój asortyment także o dojrzałe sery, takie jak cheddar i gruyere. Firma ulepszy również swoją technologię fermentacji opartej na drobnoustrojach. Cały proces przypomina warzenia piwa. Jednak mikroorganizmy uczestniczące w produkcji sera, produkują białka identyczne z tymi, pochodzącymi z mleka.

Mówimy o produkcie, który musi trafić na rynek masowy lub będzie produkowany w dużych ilościach. Już teraz pracujemy na większą skalę. Chcemy skupić się na tym i naprawdę upewnić się, że jesteśmy w stanie obsłużyć praktycznie każdy rodzaj sera, jaki można sobie wyobrazić powiedział Raffael Wohlgensinger, współzałożyciel i dyrektor generalny Formo.

Interes przyszłości

Inwestorzy, którzy podarowali firmie ogromny zastrzyk gotówki widzą w tym przemyśle żyłę złota. Ekologia to jeden z trendów, który rozwija się niezwykle dynamicznie i zyskuje coraz większe poparcie zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw, polityków oraz inwestorów.

Pieniądze przeznaczone na projekty, takie jak zrównoważona produkcja sera, czy mięsa bez udziału zwierząt ma wpłynąć także pozytywnie na dotknięty kryzysem klimat. Firmy, które już teraz skierowały się w stronę produkcji roślinnej żywności, pozyskały już spore kwoty dofinansowań. W “nową żywność” inwestuje nie tylko Europa, Ameryka oraz Azja.

Firma z Niemiec kieruje swoje produkty w szczególności na rynek azjatycki, gdzie powszechnym zjawiskiem jest nietolerancja laktozy wśród wielu osób.

źródło: legendairyfoods.de, bloomberg.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.