Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

COP26: najważniejsza konferencja klimatyczna na świecie

COP26: najważniejsza konferencja klimatyczna na świecie

COP26, czyli międzynarodowy szczyt klimatyczny to okazja do spotkań decydentów, naukowców i wszystkich tych, którzy chcą uratować planetę przed globalnym ociepleniem. Szczyt rozpoczyna się 31 października i potrwa do 12 listopada.

Reklama

COP26 – zmiana klimatu dotyczy nas wszystkich

Wielka Brytania razem z partnerem, czyli Włochami, będzie gospodarzem 26. szczytu klimatycznego COP26. Organizatorzy w oficjalnym oświadczeniu mówią, że teraz jest ostatnia szansa dla świata, aby opanować coraz gwałtowniejsze zmiany klimatyczne.

COP26 w Glasgow. Cele

W ciągu trwania konferencji COP26 do Glasgow przybędzie ponad 190 światowych przywódców wraz z dziesiątkami tysięcy negocjatorów, przedstawicieli rządów, przedsiębiorstw, naukowców. Większość ekspertów uważa, że COP26 jest szczególnie ważnym wydarzeniem ze względu na poważne i śmiertelne skutki ocieplenia klimatu.

Poszczególne kraje na całym świecie stoją teraz przed ważnymi decyzjami w sektorze energetycznym, środowiskowym i przemysłowym. Główne założenia:

  • przyspieszyć wycofywanie węgla,
  • ograniczyć wylesianie,
  • przyspieszyć przejście na pojazdy elektryczne,
  • zachęcać do inwestowania w odnawialne źródła energii,
  • ochraniać ekosystemy na Ziemi,
  • chronić bioróżnorodność i siedliska zwierząt.
r1eiePhAU1iGoiCjw90lZBPh1VLyFnxp8zFheNYzjbl7jdl3sg1K46sgjBstVJxiasGCP59He7YEgt7iyOXwrk3yp6sZr8kulQH8eLeL1GO6LmEu2P3t3oLedlLreIdeV3jOuYT
Oświadczenie premiera Wielkiej Brytanii w sprawie zmian klimatu, fot. COP26

Czym jest COP?

COP to skrótowa nazwa Conferences of the Parties, czyli Konferencja Stron. Pierwszy COP odbył się w 1995 roku w Berlinie, drugi w Genewie, a kolejny w Kioto. Podczas COP-u w Kioto powstał tzw. protokół z Kioto, który uzupełnił Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu i jednocześnie międzynarodowe porozumienie dotyczące globalnego ocieplenia. 

Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (ang. United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC lub FCCC) to z kolei umowa, którą zawarły kraje w związku z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. Konwencja ta została podpisana w Rio de Janeiro, dwa lata przed pierwszym w historii COP-em, czyli w 1992 roku.

COP jest poza tym najwyższym organem konwencji UNFCCC, posiada też instrumenty prawne. Sesje zwyczajne Konferencji Stron zwoływane są co roku, w pierwszych dwóch tygodniach grudnia.

4o uFOdmravNlFO4DxZNCt24OQ37C2Ua3wdNNvpDpwSomInra8X0Pi9mujgXqHtXiXr5YGaqrqOE wQnGX1i5 Ms46mO2mB8kfAWo emQJST8M9njaUM1kLtp15VSsZt7zmW6 Uw
Jedno z założeń klimatycznych świata: temperatury mogą wzrosnąć najwyżej o 1,5 °C, fot.: COP26

źródło: ukcop26.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.