Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy rosnące ceny energii przyspieszą odejście od importu paliw kopalnych z Rosji? Prognozy rynku

Czy rosnące ceny energii przyspieszą odejście od importu paliw kopalnych z Rosji? Prognozy rynku

Eksperci oceniają, że europejskie zapasy energii odnawialnej powinny zwiększać się wraz z atakiem Rosji na Ukrainę. Wzrosły też notowania firm z branży OZE na giełdzie.

Reklama

Spadki na giełdzie i gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego

Gospodarka europejska jest w dużym stopniu uzależniona od dostaw rosyjskich dostaw  ropy i gazu. Cena baryłki ropy Brent w dniu ataku Rosjan na Ukrainę wzrosła do ponad 105 $, czyli 436 zł. Atak na Ukrainę nastąpił w momencie powolnej stabilizacji cen energii, ale nadal ograniczonych dostaw energii. Inwazja zagraża też ukraińskim reaktorom jądrowym

Dlatego w dzień ataku Rosji na Ukrainę nastąpił krach na GPW. Inwestorzy nagle zaczęli pozbywać się akcji, podobnie, jak dwa lata temu. Indeksy dużych i średnich spółek spadły o ok. 10%, wśród nich były spółki energetyczne: PGE i Tauron oraz paliwowe: Lotos i Orlen – podaje bankier.pl. W piątek 26 lutego sytuacja zaczęła wracać do normy. Jednak energetyka odnawialna w przeciwieństwie do powyższych źródeł na giełdzie odnotowała wzrosty.

Energia odnawialna

“Można nie kupować od Rosji węgla, ale nie możemy z dnia na dzień zrezygnować z rosyjskiego gazu” – oceniają eksperci, ekonomiści i politolodzy. I dodają, że nawet rosyjski węgiel jest niskosiarkowy, a Polska nie posiada go w wystarczającej ilości. Nie ma jednak wątpliwości, że UE powinna natychmiast podjąć wspólne kroki, aby dążyć do całkowitej niezależności od rosyjskich dostaw gazu. Ważne jest ograniczanie zużycia gazu na rzecz alternatywnych, odnawialnych źródeł energii, wodoru oraz, jak twierdzą liczni eksperci energii jąrdowej.

Unia Europejska chce o 40% zmniejszyć skalę wykorzystywania paliw kopalnych do 2030 roku. Odejście od nich, jest więc nieuchronne.

Europejski Indeks Energii Odnawialnej wzrósł na giełdzie we czwartek aż o 9,3%. To największy skok od marca 2020 roku.

Inwestorzy, według Bloomberg, mają rozważać dalsze inwestycje w alternatywne źródła energii. Największymi wzrostami cieszyli się: Ørsted, Siemens Gamesa Renewable Energy SA i Vestas Wind Systems. Każdy z nich odniósł wyż o ponad 10%. Jak podaje Bloomberg, niektóre z firm fotowoltaicznych także odnotowało wzrosty, nawet o 14%.

Zobacz też: elektryczne pompy ciepła mogą zastąpić piece gazowe

źródło: bloomberg.com, bankier.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.