Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Inwazja wojska na Ukrainę: “mamy zapasy gazu na 3 miesiące”, mówi polska minister klimatu

Inwazja wojska na Ukrainę: “mamy zapasy gazu na 3 miesiące”, mówi polska minister klimatu

Kluczowy obszar gospodarczy – energetyka, przeżywa teraz globalne turbulencje. Co z polską energetyką, czy dostawy gazu z Rosji mogą się wyczerpać? Ministerstwo Klimatu i Środowiska zabrało głos.

Reklama

Czy grozi nam przerwa w dostawie gazu i ropy?

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, pojawiły się obawy nie tylko o przerażającą w skutkach wojnę, ale i o stabilność energetyczną. Ostatni rok upłynął pod znakiem kryzysu energii, wysokich cen i opracowywaniu strategii niezależności energetycznej w całej UE. Według ekspertów do wzrostu cen przyczyniły się także działania największego na świecie wydobywcy gazu ziemnego, rosyjskiego Gazpromu.

Rosną obawy o to, czy inicjator wojny, posiadający największe zasoby gazu na świecie, może użyć go do szantażu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokaja. Anna Moskwa na swoim Twitterze napisała:

Nie obawiamy się odcięcia od gazu rosyjskiego. Elementy związane z dywersyfikacją dostaw i magazynowaniem pozwalają nam, jeśli chodzi o gaz, czuć się bezpiecznie – twierdzi minister klimatu i środowiska.

Jednocześnie MKiŚ podaje, że jako członek Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), analizuje rozmaite scenariusze obecnej sytuacji. Razem z innymi krajami europejskimi, a także USA w kryzysowej chwili zareagujemy – czytamy na stronie rządowej.

Na tę chwilę MKiŚ uspokaja, że nie odczujemy zakłóceń w postaci wstrzymania dostaw gazu. Sytuację ocenia jako stabilną. Rozmiar zapasów oceniono na 3 miesiące. Kryzysowa sytuacja wymusza jednak stworzenie dodatkowego mechanizmu zabezpieczającego. 

Minister Klimatu i Środowiska posiada wszelkie instrumenty do tego, aby w szybki i adekwatny do sytuacji sposób reagować na zakłócenia w funkcjonowaniu rynku paliwowego w Polsce.

Ciągle trwają rozmowy międzynarodowe. Na unijnym forum trwają rozmowy na temat surowców i ich magazynowania. Wojna na Ukrainie wymusiła podjęcie współpracy i opracowanie wspólnego planu, polegającego na zabezpieczeniu Europejczyków przed ewentualnym zatrzymaniem dostaw ropy, oleju napędowego i gazu.

Jednocześnie kontynuujemy nasze działania na forum UE, mające na celu łagodzenie skutków wysokich cen energii i paliw tak, aby bieżąca sytuacja nie miała dalszego negatywnego wpływu na naszych obywateli.

Według ekspertów tragiczne wydarzenia zza granicy, są zarazem dobrym momentem na zmianę unijnej strategii energetycznej i przeprowadzenie realnej transformacji. 

Sięganie po niekonwencjonalne, w tym odnawialne źródła energii, np. biogaz mogą zapewnić w tym kryzysowym momencie dostawy energii.

Zobacz, jak na dostawy gazy wpłynie wstrzymanie certyfikacji Nordstream:

źródło: gov.pl, wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.