Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dzień Oceanów: fakty i ciekawostki o morzach i oceanach, które warto znać

Dzień Oceanów: fakty i ciekawostki o morzach i oceanach, które warto znać

Morza i oceany stanowią ponad 70% powierzchni Ziemi i wytwarzają większość dostępnego tlenu. Pomimo tego, że zaawansowane technologie pozwalają nam badać nawet najgłębsze rejony to wciąż wiele pozostało do odkrycia. Naukowcy przyznają, że do tej pory poznaliśmy zaledwie 5% ekosystemu oceanicznego.

Reklama

Znaczenie dla ludzi i dla planety

Morza i oceany są nam potrzebne z wielu względów. Są miejscem, z którego czerpiemy pożywienie, a kilkaset milionów ludzi znajduje tu zatrudnienie utrzymując się z rybołówstwa. Oceany pochłaniają ciepło słoneczne i pomagają regulować temperaturę na lądzie. Działają jak grzejnik zimą i klimatyzator latem. Dają nam tlen – aż 70% pochodzi z oceanów. 

Są domem dla milionów roślin i zwierząt – od maleńkich organizmów jednokomórkowych po największe ze zwierząt żyjących na planecie (płetwal błękitny). Na otwartych wodach spotkamy wiele gatunków ryb, kalmary, delfiny czy wieloryby. Na dnie natomiast ostrygi, rozgwiazdy czy kraby. Każdego roku odkrywa się średnio 2000 gatunków morskich. Jednak naukowcy szacują, że 91% wciąż pozostaje niezidentyfikowanych.

Morza i oceany wciąż nieodkryte

Morza i oceany od zawsze fascynowały człowieka. Obecnie zaawansowane technologie takie jak łodzie podwodne, pojazdy zdalnie sterowane (ROV), satelity, łaziki czy sonar do mapowania pozwalają nam na ich eksplorację. Pomimo regularnych badań, wciąż wiele zostało do odkrycia. Naukowcy mówią, że udało się poznać zaledwie 5% ekosystemu oceanicznego. Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) szacuje, że ponad 80% oceanów nigdy nie zostało zmapowanych, zaobserwowanych ani zbadanych w żaden sposób.

Kiedyś uważano nawet, że najgłębsze zakątki oceanu są pozbawione życia, ponieważ żadne światło nie przenika dalej niż 1000 metrów. W wyniku prowadzonych badań udało się odkryć, że jest inaczej, a organizmy żyją tam dzięki kawałkom organicznym spadającym z góry. W oceanach żyją też jedne z najstarszych stworzeń na świecie. Mowa o meduzach, które istnieją od ponad pół miliarda lat.

Największe zagrożenia dla mórz i oceanów

Niestety nieodpowiedzialna i inwazyjna działalność ludzka sprawiła, że ekosystem oceaniczny jest zagrożony. Nasze główne grzechy to globalne ocieplenie i zanieczyszczenia.

Oceany absorbują nadmierne ilości dwutlenku węgla, co wpływa na wzrost ich kwasowości. Od XX wieku zakwaszenie mórz i oceanów wzrosło aż o 30%! Kwasowość negatywnie wpływa na organizmy wodne i prowadzi więc do powolnego zamierania różnorodnych ekosystemów, takich jak Wielka Rafa Koralowa.

Rosnąca z roku na rok temperatura powietrza wpływa też na temperaturę wody. Konsekwencje są zauważalne gołym okiem – zmiana kolorów, podnoszący się poziom mórz, częstsze silne sztormy.

W wodach mórz i oceanów pływają wyrzucone przez nas śmieci. Co roku do środowiska morskiego trafia prawie 10 milionów ton plastiku! Odpady tworzą ogromne plamy śmieci. Najbardziej znanym „morskim wysypiskiem” jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Zgubione i porzucone sieci rybackie stanowią zagrożenie dla ryb, ptaków i ssaków morskich. Do skażenia wody przyczyniają się też statki, które rozlewają olej i śmieci czy przemysł i rolnictwo.

W ustanowionym przez ONZ Światowym Dniu Oceanów, który przypada na 8 czerwca, niech każdy z nas pomyśli, co może zrobić na rzecz ochrony środowiska morskiego i dzikiej przyrody z nim związanej.

źródło: nationalgeographic.com, savingoceans.org, wwf.pl, msc.org

fot. główne: canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.