Polska Pomnik Węgla stanął w Lublinie. Wzbudza niemałe zainteresowanie 03 października 2022 Polska Pomnik Węgla stanął w Lublinie. Wzbudza niemałe zainteresowanie 03 października 2022 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Węgiel to obecnie towar deficytowy. Artysta Grzegorz Klaman zobrazował ten problem w formie instalacji. Jego Carbon Monument, czyli Pomnik Węgla stanął na Starym Mieście w Lublinie. Reklama Pomnik Węgla – gdzie się znajduje? Pomnik Węgla to jedna z kilkunastu instalacji, które powstały w ramach 14. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City Lublin. Carbon Monument można oglądać na Placu Jerzego Giedroycia. W metalowej konstrukcji zabezpieczonej dodatkowo siatką znajduje się spora ilość węgla. Pomnik Węgla, fot. fot. lublin112.pl Pomnik Węgla, fot. fot. lublin112.pl Autorem instalacji jest artysta sztuk wizualnych, rzeźbiarz, performer Grzegorz Klaman. Wydaje się, że artysta w ten sposób chciał zwrócić uwagę na obecny problem z dostępnością węgla i jego cenami. Z drugiej strony zastanawia kontekst stworzenia pomnika, dla surowca, którego wykorzystanie jest obecnie najdroższą metodą ogrzewania domu, a do tego przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. W 2021 roku węgiel odpowiadał za ponad 40% całkowitego wzrostu globalnych emisji CO2. Grzegorz Klaman w swoich dziełach podejmuje bieżące tematy. W jednym z wywiadów mówił: – Każda sztuka jest polityczna. Kiedy świadomie operuje się składnikami zaangażowania i tworzy wypowiedzi czy sytuacje wyraźnie zaangażowane w aspekty ideowe, polityczne czy społeczne, to ona jest polityczna w ewidentny sposób. Sztuka, która je całkowicie bagatelizuje i ignoruje, także jest przez to polityczna: przez ignorancję, przez brutalne zaniechanie, przez lekceważenie – mówił Grzegorz Klaman w wywiadzie dla portalu Sztuka Publiczna. Problemy z węglem Od czasu wejścia w życie unijnego embargo blokującego dostawy węgla z Rosji, Polska – największy importer rosyjskich paliw kopalnych, znalazła się pod ścianą. Braki surowca uzupełniamy jego importem z USA, Australii, Kolumbii, ale też od bliższych sąsiadów Słowacji i Czech. Na składach w Polsce nie ma węgla krajowego. A ceny surowca idą w górę. Węgiel z Czech skończył się w przygranicznych składach. Polacy czekali od rana i kupili to, co mieli Czesi Podczas posiedzenia Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju, które odbyło się w Belwederze 28 września premier Mateusz Morawiecki przyznał, że mamy problem z wystarczającą dostępnością węgla. Zaapelował, by dokonywać pewnego rodzaju autoreglamentacji zakupów tego surowca. Wskazał również, że statki z węglem płynął w kierunku Polski. Czytaj także: Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły w lipcu do 76 euro źródło: sztukapubliczna.pl, opencity.pl, tvn24.pl, lublin112.pl fot. lublin112.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.