Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły w lipcu do 76 euro

Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły w lipcu do 76 euro

W lipcu ceny uprawnień do emisji CO2 złamały utrzymującą się od dwóch lat tendencję wzrostową. Ich wartość wyniosła nawet do 76 euro – to najniższa cena od marca 2022 roku. Co jest przyczyną i czy spadek utrzyma się w kolejnym miesiącach?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły pierwszy raz od dwóch lat

Jak wynika z analizy Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), lipiec przyniósł znacznie spadki w cenach uprawnień do emisji CO2. Osiągnęły one  najniższą wartość od marca 2022 roku. Kwota uprawnień EUA, pomimo początkowego rekordowego spadku, poszybowała w górę tuż po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. 

oNP3yZ9TRYabt5yKZIWW8KtP5O2C0zgGdDYeBUETckdJXRbyUvjGq 4vm hfuX 970429Jh5KMytG0VxFQKvW2WmJ19hnuPpVVwPztA4p0d5JyMHtiXiOIAW3AouKfMyQW0Nhrk0l1PgEIAv5wLBdpXrlQ676o6Cx z0aikgLqOr7x8zUA nXfr7kw
Ceny uprawnień do emisji CO2 w ciągu ostatniego półrocza. Źródło: tradingeconomics.com

Średnia ważona cen uprawnień EUA w lipcu wyniosła 80,29 euro. Najniższą wartość w ubiegłym miesiącu osiągnęły 27 lipca – nieco ponad 76 euro. Pomimo spadków ceny mieściły się w wahaniach utrzymujących się od kilku miesięcy. 

HGzSQy9h3ikvmJ YJVv BlwOYMw05vV0Yso6k5NZ3nPPqq e5FyF1gaWLbnt2DCAauuVCJBy3gaugAECrnNc M HyRtupeJEtiBBQ1MyCVCfYrRdvXZVJ d1DlXSw5XhyOl6UWYgdHjGzYVRezOIvRbjBO3d4RcNv4P0PmXOVC tYenwZUqvdMHFYQ
Ceny uprawnień do emisji CO2 w lipcu 2022 roku. Źródło tradingeconomics.com

Dlaczego ceny uprawnień do emisji spadły?

KOBiZE sugeruje, że przyczyną spadku cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla w lipcu br. był przyjęty przez KE plan ograniczenia zapotrzebowania na gaz o 15% w najbliższym okresie grzewczym. 

Inwestorzy potraktowali to prawdopodobnie jako zapowiedź przyszłego ograniczenia popytu na energię elektryczną w UE, co niewątpliwie wpłynie na spadek emisji i popytu na uprawnienia EUA. Na negatywne nastroje inwestorów mogła mieć wpływ również coraz bardziej uwidaczniająca się na horyzoncie recesja, którą może wywołać odcięcie dostaw gazu z Rosji, wysoka inflacja czy zacieśnianie polityki monetarnej przez państwa UE. Do wyprzedaży uprawnień przez inwestorów mogła doprowadzić również rosnąca niepewność, co do realizacji pomysłu uwolnienia ok. 200-250 mln uprawnień z rezerwy MSR w ramach RePowerEUczytamy w raporcie KOBiZE

Czy spadek cen uprawnień EUA się utrzyma?

Pomimo, że ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla znalazły się w lipcu na najniższych poziomach od ponad sześciu miesięcy, z początkiem sierpnia znów wzrosły, sięgając w pewnym momencie granicy bliskiej 100 euro. Nie ma jednak pewności, w którą stronę będą zmierzać ceny w najbliższych miesiącach.

Zdaniem KOBiZE szybkie odbicie cen może świadczyć o sile rynku handlu emisjami. Jeśli wybiją one na poziom 90 euro, niewykluczone, że tendencja wzrostowa będzie się dalej utrzymywać i może paść kolejny rekord cen przed końcem bieżącego roku. 

Kluczowe czynniki wskazane w raporcie, które będą miały wpływ na handel emisjami to wielkość emisji w nadchodzącej zimie, która zależy od tego, jak kraje UE poradzą sobie z kryzysem energetycznym. Na ten moment przewiduje się, że niedobory gazu, a także problemy z elektrowniami jądrowymi wpłyną na zwiększenie spalania węgla, co niewątpliwie poskutkuje wzrostem emisji gazów cieplarnianych. 

Niewykluczone, że tegoroczna susza i wyschnięcie Renu, który jest jedną z ważniejszych dróg przewozu węgla do niemieckich elektrowni, spowoduje mniejsze spalanie paliw kopalnych. Wówczas zmniejszą się emisje, a z nimi popyt na uprawnienia EUA. 

Z drugiej strony, planowane zwiększenie udziału OZE oraz podaży uprawnień w EU ETS w ramach pakietu RePowerEU mogą wpłynąć na obniżenie cen. 

Na czym polega handel emisjami i system EU ETS?

Handel uprawnień do emisji to kluczowy element polityki klimatycznej Unii Europejskiej, który obowiązuje od 2005 roku. Systemem EU ETS obejmuje 31 państw i jest największym rynkiem emisji na świecie. Zysk z handlu emisjami trafia do państwowego budżetu i ma wspierać transformację energetyczną. 

Źródło: KOBiZE,  tradingeconomics.com

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.