Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Unijne porozumienie ws. gazu ograniczy zużycie o 15%

Unijne porozumienie ws. gazu ograniczy zużycie o 15%

Państwa Unii Europejskiej osiągnęły konsensus w sprawie ograniczenia zużycia gazu ziemnego. Unijne porozumienie ma łagodzić możliwe ryzyko przerwania dostaw z Rosji, skąd Europa importuje 40% tego surowca. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Unijne porozumienie ws. gazu wchodzi w życie 

Ministrowie krajów UE osiągnęli porozumienie dot. planu energetycznego na najbliższe lata i zagwarantowania bezpieczeństwa w dostawach energii. Zgodnie z planem, zużycie gazu od 1 sierpnia 2022 do 31 marca 2023 roku ma być ograniczone o 15%, co ma wynieść 45 mld m³

Długa lista wyjątków 

Według pierwszego projektu Komisji Europejskiej porozumienie ws. gazu miało obejmować wszystkie 27 z krajów członkowskich, natomiast pierwszy etap działań zakłada dobrowolność. Cel ograniczenia zużycia o 15% miał być obowiązkowy dopiero w sytuacji krytycznego zapotrzebowania lub drastycznej redukcji rosyjskiego gazu. Niemniej plan KE szybko został skrytykowany jako niesprawiedliwy i nieskuteczny

Ostateczny kompromis, który ogłoszono 26 lipc br., utrzymał założony cel ograniczenia zużycia gazu o 15%, ale został opatrzony długą listą wyjątków. Kraje UE mogą wystąpić z planu jeżeli m.in: 

  • mają zapełnione magazyny gazu w 80% i są zabezpieczone przed okresem grzewczym, 
  • są w znaczącym stopniu uzależnione od gazu, 
  • zużycie gazu w ostatnim roku wzrosło o 8% w porównaniu do ostatnich pięciu lat, 
  • nie są zsynchronizowane z europejskim systemem energetycznym. 

Gazprom zmniejsza dostawy

Unijne porozumienie ws. gazu jest związane z inwazją Rosji na Ukrainę oraz manipulacjami w dostawach tego surowca przez Gazprom.

Celem zmniejszenia zapotrzebowania na gaz jest poczynienie oszczędności przed zimą, aby przygotować się na ewentualne zakłócenia w dostawach gazu z Rosji, która nieustannie używa dostaw energii jako bronipodkreśliła Rada UE w komunikacie. ‘

W poniedziałek Gazprom ogłosił, że od 27 lipca zatrzyma kolejną turbinę w gazociągu Nord Stream 1 i będzie wysyłał do 33 mln metrów sześciennych gazu dziennie, co ograniczy dostawy do UE o 20%. Jako powód koncern podał konieczność podjęcia prac konserwacyjnych. 

Rosyjski koncern gazowy Gazprom nie ma żadnego powodu, by wprowadzić w życie ogłoszone od środy nowe ograniczenia w dostawach rosyjskiego gazu do Europy gazociągiem Nord Stream. Według naszych informacji nie ma technicznych powodów, aby ograniczać przesył oświadczyło niemieckie ministerstwo gospodarki.

Źródło: euronews.com, tvn24.pl

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.