Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce powstanie aż 26 magazynów energii. Spółka ogłosiła przetarg

W Polsce powstanie aż 26 magazynów energii. Spółka ogłosiła przetarg

W Polsce powstanie aż 26 magazynów energii. Spółka ogłosiła przetarg

Kwestia magazynowania energii jest niezwykle ważna w kontekście dalszego rozwoju OZE w Polsce. Dlatego też jeden z największych operatorów sieci dystrybucyjnych w naszym kraju postanowił ogłosić przetarg na budowę bateryjnych magazynów energii elektrycznej (MEE). Obiektów będzie 26 i powstaną w aż pięciu województwach. Dlaczego ich budowa jest tak istotna dla przyszłości polskiej energetyki?

Reklama

Nowy projekt koncernu energetycznego – magazyny energii w Polsce

Przetarg na realizację 26 MEE uruchomiła 13 sierpnia Polska Grupa Energetyczna. PGE nazywa procedurę największym w Europie przetargiem na realizację rozproszonych magazynów energii elektrycznej. Dlaczego budowa tych obiektów jest tak ważna dla tej spółki oraz całej polskiej energetyki?

Moc odnawialnych źródeł energii w naszym kraju stale rośnie. Dzieje się to w takim tempie, że niektórzy uważają, iż to właśnie OZE będą w przyszłości podstawą polskiej energetyki, a atom jej uzupełnieniem, mimo że dotychczasowe plany zakładały odwrotny układ sił. Mimo ekologicznego charakteru odnawialne źródła energii mają też jednak pewne wady, w głównej mierze niestabilność. Panele PV w wyjątkowo słoneczny dzień produkują więcej energii niż potrzebuje sieć, turbiny wiatrowe robią to samo przy wietrznej pogodzie. Gdy jednak słońca i wiatru brak, prąd z tych źródeł nie powstanie.

Rozwiązaniem tego problemu mają być właśnie magazyny energii. Nadwyżka wyprodukowanego prądu może być w nich przechowywana, a następnie zużywana gdy pogoda nie będzie sprzyjała jej produkcji. Dzięki temu rozwiązaniu krajowa sieć elektroenergetyczna będzie mogła stabilnej dostarczać energię. Na ten moment w Polsce brak wielkoskalowych MEE, jednak planowane jest kilka inwestycji. Szczególnie wysoko mierzy PGE z ogłoszonym kilka dni temu przetargiem.

Magazynowanie energii jest potrzebne krajowej sieci

Przetarg operatora zakłada wybudowanie 26 MEE o mocy od 2 MW do 10 MW. Ich łączna moc ma wynieść 107 MW, a pojemność  – 214 MWh. Obiekty powstaną na terenie pięciu województw: łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego.

– Projekt budowy Rozproszonych Magazynów Energii jest rynkową odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnych systemów dystrybucyjnych na możliwość przechowywania nadwyżek energii odnawialnej, a następnie jej użycia, kiedy zapotrzebowanie przekroczy jej podaż. Pozwoli to nie tylko wspomagać stabilną pracę sieci, ale również przyczyni się do optymalizacji cen na rynku energii. Zwiększenie potencjału źródeł elastyczności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, w tym ilości i mocy instalacji magazynowania energii, jest najskuteczniejszym wsparciem dla rozwoju OZE. Grupa PGE już teraz jest liderem w magazynowaniu energii, posiadając blisko 90% udział w elektrowniach szczytowo-pompowych. Dzięki budowie magazynów energii w technologii bateryjnej nie tylko umocnimy się na tej pozycji, ale rozbudujemy portfel aktywów regulacyjnych PGE – mówi cytowany w komunikacie spółki Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE.

Nie jest to jedyna inwestycja magazynowa PGE. Koncern w czerwcu br. ogłosił przetarg na magazyn bateryjny, który ma powstać przy należącej do spółki elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu. Jego moc ma wynieść do 263 MW, a pojemność co najmniej 900 MWh.

– Czytaj także: Bez nich w OZE ani rusz. Dlaczego magazyny energii są tak ważne?

Źródła: gkpge.pl, energetyka24.com

Fot. PGE, Canva (RoschetzkyIstockPhoto, rcphotostock)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.