Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

To miała być pierwsza podziemna kopalnia węgla od 30 lat. Sąd zablokował decyzję

To miała być pierwsza podziemna kopalnia węgla od 30 lat. Sąd zablokował decyzję

To miała być pierwsza podziemna kopalnia węgla od 30 lat. Sąd zablokował decyzję

W ubiegły piątek (13 września) brytyjski Wysoki Trybunał zadecydował, że decyzja o powstaniu kopalni węgla w Whitehaven była niezgodna z krajowym prawem. Firma planująca otwarcie obiektu twierdziła, że będzie on zeroemisyjny, jednak w ocenie nie wzięto pod uwagę emisji z wydobywanego węgla.

Reklama

Otwarcie nowej kopalni węgla zablokowane

Firma West Cumbria Mining (WCM) otrzymała decyzję na otwarcie kopalni w Whitehaven w grudniu 2022 roku. Sprawę do Wysokiego Trybunału zgłosiła międzynarodowa organizacja ekologiczna Friends of the Earth. Zdaniem jej przedstawicieli, Michael Gove, który wydał WCM dokument, postąpił niezgodnie z prawem, akceptując zapewnienia o zeroemisyjności kopalni. Firma twierdziła, że działalność obiektu nie wpłynie w żaden sposób na spełnienie celów klimatycznych kraju. Tymczasem wydobyty w Whitehaven węgiel mógłby w procesie spalania wyprodukować 220 mln ton ekwiwalentu CO2.

Decyzja jest wynikiem inne precedensowego wyroku, który zapadł w czerwcu. Angielski Sąd Najwyższy uznał wtedy, że w ocenianiu wpływu na środowisko inwestycji związanych z wydobywaniem paliw kopalnych należy brać pod uwagę nie tylko wpływ na przyrodę samego obiektu, ale również skutki, jakie będzie mieć użytkowanie surowców w nim wydobytych. Decyzja z czerwca dotyczyła projektu odwiertów naftowych, które były planowane w Horse Hill niedaleko Londynu. Więcej o tym wyroku pisaliśmy tu:

Wielka Brytania powoli żegna się z węglem

Czerwcowy wyrok stanowił niejako precedens dla najnowszej decyzji Wysokiego Trybunału. Sąd uznał, że w decyzji środowiskowej związanej z kopalnią w Whitehaven powinno się wziąć pod uwagę również skutki spalania wydobywanego w tym miejscu węgla. Ponadto, WCM próbowało zakupić kredyty węglowe w innych państwach, aby zrekompensować straty dla środowiska poczynione przez kopalnię. Jak się okazuje, brytyjskie prawo nie pozwala na korzystanie z międzynarodowego offsetowania emisyjności w celu sprostania środowiskowym wymogom.

Jeszcze do niedawna za sprawą WCN opowiadał się rząd, jednak po wyborach w lipcu Partia Pracy, która przejęła władzę po Konserwatystach, postanowiła wycofać swoje wsparcie dla pomysłu otwarcia obiektu. W Whitehaven miałaby powstać pierwsza głębinowa kopalnia węgla w Wielkiej Brytanii od 30 lat. W miejscu tym już prowadzono wydobycie “czarnego złota”, jednak zakończono ją w 1986 roku.

Wielka Brytania jest w trakcie wycofywania węgla ze swojego miksu energetycznego. Do końca tego miesiąca ostatnia na Wyspach elektrownia zasilana “czarnym złotem” ma zakończyć działalność. Na ten moment nie zapowiada się również, żeby miała powstać kopalnia w Whitehaven. Brytyjski rząd ponownie przeanalizuje sprawę WCM i na podstawie pogłębionej analizy wpływu na środowisko wyda decyzję, która pozwoli – lub nie – na rozpoczęcie wydobycia. Zajmujące się sprawą Ministerstwo ds. Mieszkalnictwa, Społeczności i Samorządów Lokalnych może poprosić o dodatkowe dowody i ekspertyzy związane z wpływem całej inwestycji na środowisko.

– Przeczytaj o tym, jak Wielka Brytania żegna się z węglem: Wielka Brytania wyłączy swoją ostatnią elektrownię węglową

Źródło: theguardian.com

Fot. Canva (Adam88xx)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.