Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

AI i machine learning w energetyce. Na ratunek klimatowi

AI i machine learning w energetyce

AI i machine learning w energetyce. Na ratunek klimatowi

Jeśli nowe technologie służą rozwojowi i niosą za sobą pozytywne wartości, nazywa się je innowacjami. W walce o zdrowe środowisko i powstrzymanie zmian klimatu niezwykle obiecująco wypadają cyfrowe rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji, w tym na uczeniu maszynowym. Jaką rolę pełnią AI i machine learning w energetyce?

Reklama

Innowacja, czyli…

Innowacyjne technologie mają służyć ludziom, niosąc jednocześnie za sobą wartość, która jest dostrzegana w jednym lub kilku obszarach życia. Jak się okazuje, technologie cyfrowe znajdują się wysoko na liście sposobów do walki ze zmianami klimatu. Dzięki nim, według Komisji Europejskiej można by zmniejszyć globalne emisje gazów cieplarnianych nawet o 15%. Czy rzeczywiście tak jest i które technologie są najbardziej przydatne w walce z globalnym ociepleniem?

AI i energetyka

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe stanowią jedną z najważniejszych innowacji obecnego wieku. Są wykorzystywane praktycznie w każdej gałęzi gospodarki i w większości sfer naszego życia. Już teraz pomagają przestawiać konwencjonalną energetykę na zielone tory. Zastosowanie technologii wiąże się też z optymalizacją i zmniejszaniem kosztów oraz co niezwykle ważne, umożliwia szybsze uniezależnianie się od rosyjskich surowców: węgla, gazu i ropy naftowej na rzecz energii odnawialnej.

Cyfrowe technologie są filarem zielonej transformacji. Mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku szacuje KE, która w marcu przyjęła strategię o nazwie REPowerUE, wprowadzoną w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę.

Rozwiązania takie jak sztuczna inteligencja, 5G, chmura, edge computing czy internet rzeczy mogą się przyczynić m.in. do optymalizacji funkcjonowania sieci elektroenergetycznej, zapewniać cyberbezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego oraz przyczyniać się do zmniejszenia jednostkowego zużycia energii i innych zasobów, np. wody

Mariusz Bednarski, prezes Vast Energy i ekspert Krajowej Izby Klastrów Energii dodaje, że sztuczna inteligencja przydaje się zwłaszcza w branży OZE:

Już w tej chwili koszt produkcji zielonej energii ze źródeł OZE możemy obniżyć dwukrotnie dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego np. do przewidywania pogody.

Pociąg do zielonych technologii

W czym jeszcze przydaje się sztuczna inteligencja? Może pomóc w transformacji sektora transportu, obecnie odpowiedzialnego za znaczne emisje, hałas i zanieczyszczenia. Cyfrowe technologie znajdują zastosowanie w elektromobilności zarówno w samochodach osobowych, hulajnogach, rowerach, jak i autobusach i pociągach, fotowoltaice i energetyce wiatrowej. Wykorzystanie potencjału AI może przyspieszyć wykorzystanie zielonego wodoru, zwiększyć efektywność energetyczną i znaleźć sposób na obiecujące magazynowanie energii.

źródło: biznes.newseria.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.