Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Amerykańskie Siły Zbrojne inwestują w energię odnawialną. Pływająca farma słoneczna zasili największy obiekt wojskowy na świecie

Amerykańskie Siły Zbrojne inwestują w energię odnawialną. Pływająca farma słoneczna zasili największy obiekt wojskowy na świecie

Departament Obrony USA przechodzi na energię odnawialną. Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych zainwestowały w pływającą farmę słoneczną. To największy tego typu projekt w południowo-wschodniej części USA, która jest daleko w tyle pod względem transformacji energetycznej. Energia słoneczna będzie wkrótce zasilać największą bazę amerykańskiej armii. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pływająca farma słoneczna zasili największy obiekt wojskowy na świecie

Pływająca farma słoneczna będzie zasilać Fort Bragg, bazę armii amerykańskiej położonej w Karolinie Północnej. To największy obiekt wojskowy na świecie, w którym stacjonuje 49 000 wojskowych, 11 000 pracowników cywilnych i 23 000 członków rodzin. 

tF7g1idWWGlrTSxD7l NPZVCXSUe0F4HzztNxWYhby06F9IQigUUwI2s3ip5l MTFD1EqgQh72w92tH2pJLEaOzEzLcfB6d57Yg2AUJ edEkCNOgcBaBChKboVRIwP4HzsLaDUguC6dy71Pg
Koszary Pierwszej Brygady 82. Dywizji Powietrznodesantowej w Fort Bragg; źródło: Jonas N. Jordan, U.S. Army Corps of Engineers 

Projekt budowy pływającej farmy słonecznej o mocy 1,1 MW rozpoczął się w 2020 roku. Instalacja mieści się na jeziorze Big Muddy na terenie ośrodka szkoleniowego Sił Zbrojnych USA Camp Mackall i jest już na etapie testowania. Inwestycja została wyceniona na 36 milionów dolarów, a jej wykonawcami były dwie duże spółki energetyczne – Duke Energy oraz Ameresco. 

Współpraca między Fort Bragg, Duke Energy oraz Ameresco (…) zapewni bezemisyjne wytwarzanie energii na miejscu, uzupełni lokalną sieć i zagwarantuje rezerwowe zasilanie dla Camp Mackall podczas przerw w dostawie energii elektrycznejtłumaczy przedstawiciel amerykańskiej armii

Projekt miał poprawić efektywność i bezpieczeństwo energetyczne Fort Bragg w zakresie modernizacji infrastruktury, w szczególności oświetlenia, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Pływająca farma słoneczna ma być skorelowana z systemem magazynowania energii o mocy 2 MW. 

Amerykańska armia ma swój udział w globalnym ociepleniu 

Szacuje się, że sektor militarny jest odpowiedzialny za 6% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Jednak oficjalne dane pokazują jedynie ułamek CO2, które światowe armie uwalniają do atmosfery. 

Według analizy The Military Emissions Gap największym emitentem gazów cieplarnianych wśród wszystkich armii jest wojsko Stanów Zjednoczonych. Roczny ślad węglowy tej armii przekracza emisje krajów rozwiniętych jak Węgry, Portugalia czy Szwecja. Od inwazji na Afganistan w 2001 roku Siły Zbrojne USA uwolniły do atmosfery 1,212 miliardów ton CO2eq. 

Siły Zbrojne USA chronią środowisko

Departament Obrony USA jest zaangażowany nie tylko w ograniczanie emisji, ale także ochronę środowiska przyrodniczego. Główną przyczyną, dla której ogromna instalacja powstała na jeziorze była ochrona naturalnych siedliska na terenach Fort Bragg.

Jedną z inicjatyw podjętych przez Departament Obrony było stworzenie katalogu rzadkich gatunków rodzimej fauny i flory w celu objęcia ich ochroną. W 2018 roku skatalogowano niektóre z rzadkich gatunków zwierząt i roślin na terenie największej bazy wojskowej, w tym zagrożonego wyginięciem dzięcioła czarnodziobego. 

Tysiące akrów siedlisk dzięciołów wokół poczty zostało włączonych pod ochronę przez partnerstwa publiczno-prywatne. W ostatnich latach urzędnicy stwierdzili, że populacja dzięciołów czerwonych wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu do końca lat 90. twierdzi Fayetteville Observer

Departament Marynarki Wojennej przygotowuje się na kryzys klimatu

W maju 2022 roku Amerykańska Marynarka Wojenna oraz Korpus Piechoty Morskiej ogłosiły strategię klimatyczną do 2030 roku. 

Zmiana klimatu jest jedną z najbardziej destabilizujących sił naszych czasów, zaostrza inne obawy związane z bezpieczeństwem narodowym i stwarza poważne wyzwania związane z gotowościąpowiedział Carlos Del Toro, Sekretarz Marynarki Wojennej.

Działania na rzecz klimatu Departamentu Marynarki Wojennej dotyczą m.in. redukcji emisji poprzez zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego oraz inwestycji w energię odnawialną. Ważnym punktem planu jest też przygotowanie amerykańskich siły zbrojnych na działania w niestabilnej przyszłości klimatycznej. 

Źródła: Clean Technica, Duke Energy News Center, United States Navy Press Office

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.