Apel prezydenta Andrzeja Dudy: „Prosimy o racjonalne gospodarowanie wodą”

Prezydent Duda apeluje, by racjonalnie dysponować wodą nawet wówczas, gdy podlewamy ogródki. Susza jest coraz bardziej poważnym problemem, rząd przygotowała specustawę, która ma zapobiec jej skutkom. 

– Prosimy o racjonalną gospodarkę, o to by racjonalnie gospodarować wodą, o to, by również i racjonalnie gospodarować tą wodą, którą chociażby podlewamy ogródki. Jeżeli nie będziemy mieli w najbliższym czasie opadów deszczu, to sytuacja może stać się niebezpieczna. Prosimy o racjonalną gospodarkę, o to by racjonalnie gospodarować wodą – apeluje prezydent Andrzej Duda.  

Prezydent podkreślił, w Polsce już widać “symptomy suszy” i sytuacja będzie zależeć w najbliższym czasie od wysokości opadów w maju. Takie same dane podaje IMGW, zaznacza jednak, że na opady w maju nie ma widoków. Jeśli poziom wilgotności ściółki leśnej spadnie poniżej 10 proc. w całym kraju, wówczas będzie trzeba wprowadzić zakaz wstępu do lasów.

– Jeżeli nie będziemy mieli w najbliższym czasie opadów deszczu, sytuacja może stać się niebezpieczna – mówił prezydent i dodał, że w Polsce mamy małe rezerwy wodne. 

Specustawa antysuszowa

Polski rząd przygotował specustawę antysuszową, która ma powstrzymać zjawisko niedoborów wody. Sytuacja jest bardzo poważna, wdrażany jest plan podniesienia retencji. Rezerwy finansowane na walkę z suszą to 400 mln zł. Teraz rząd dołożył 150 mln zł. 

W kraju panuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, susza to poważne zagrożenie. Już na ponad 50 stacjach odnotowano tzw. niżówkę hydrologiczną, która oznacza obniżenie stanu wód podziemnych. Polsce grożą poważne straty. 

– Przygotowaliśmy projekt specustawy, która przyśpieszy inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą – poinformował w poniedziałek PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Na walkę z suszą przeznaczonych zostanie dodatkowo ponad 150 mln zł – dodał.

Głównym zadaniem rządu jest teraz minimalizowanie niedoborów wody i wdrożenie planu podniesienia retencji. 

Źródło: businessinsider.com.pl