Atom dominuje w hiszpańskim miksie energetycznym

Energia jądrowa nadal pozostaje największym źródłem energii w Hiszpanii. Potwierdzają do dane podsumowujące produkcję w 2018 roku – siedem hiszpańskich, komercyjnych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 7,1 GWe wyprodukowało 53,2 TWh energii elektrycznej.

Rezultat produkcji z rektorów w Hiszpanii jest trochę mniejszy w porównaniu do roku 2017, kiedy pozyskano z nich aż 55,6 TWh. Według branżowej grupy Foro Nuclear, wynik z roku 2018 i tak sprawia, że energetyka jądrowa stanowi w tym kraju główne źródło generacji prądu. Potwierdzają to m.in. dane operatora hiszpańskiej sieci – Red Eléctrica de España (REE), według których energia atomowa wyprodukowała aż 20,39 %. Foro Nuclear szacuje, że tamtejsze reaktory działały ze współczynnikiem obciążenia na średnim poziomie 82,10%.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak rezultat atomu ma się do innych źródeł energii w Hiszpanii? Hiszpańskie elektrownie węglowe wyprodukowały 14,29 %, wodne – 13,88%, wiatrowe – 18,99%, a słoneczne (fotowoltaika) 2,95% (wszystkie przy różnych udziale procentowym nowych, zainstalowanych mocy składających się na tamtejszy miks energetyczny).

Według Ignacio Araluce, prezesa Foro Nuclear, zeszłoroczny rezultat hiszpańskich reaktorów „odzwierciedla dostępność, niezawodność, stabilność i przewidywalność oferowaną przez energię jądrową”. To m.in. efekt tego, że elektrownie jądrowe są stabilnym ogniwem w systemie elektroenergetycznym. Ponadto zwolennicy tego źródła energii podkreślają, że atom nie emituje zanieczyszczeń atmosfery.