energia atomowa

Atom dominuje w hiszpańskim miksie energetycznym

Energia jądrowa nadal pozostaje największym źródłem energii w Hiszpanii. Potwierdzają do dane podsumowujące produkcję w 2018 roku – siedem hiszpańskich, komercyjnych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 7,1 GWe wyprodukowało 53,2 TWh energii elektrycznej.

Rezultat produkcji z rektorów w Hiszpanii jest trochę mniejszy w porównaniu do roku 2017, kiedy pozyskano z nich aż 55,6 TWh. Według branżowej grupy Foro Nuclear, wynik z roku 2018 i tak sprawia, że energetyka jądrowa stanowi w tym kraju główne źródło generacji prądu. Potwierdzają to m.in. dane operatora hiszpańskiej sieci – Red Eléctrica de España (REE), według których energia atomowa wyprodukowała aż 20,39 %. Foro Nuclear szacuje, że tamtejsze reaktory działały ze współczynnikiem obciążenia na średnim poziomie 82,10%.

Jak rezultat atomu ma się do innych źródeł energii w Hiszpanii? Hiszpańskie elektrownie węglowe wyprodukowały 14,29 %, wodne – 13,88%, wiatrowe – 18,99%, a słoneczne (fotowoltaika) 2,95% (wszystkie przy różnych udziale procentowym nowych, zainstalowanych mocy składających się na tamtejszy miks energetyczny).

Według Ignacio Araluce, prezesa Foro Nuclear, zeszłoroczny rezultat hiszpańskich reaktorów „odzwierciedla dostępność, niezawodność, stabilność i przewidywalność oferowaną przez energię jądrową”. To m.in. efekt tego, że elektrownie jądrowe są stabilnym ogniwem w systemie elektroenergetycznym. Ponadto zwolennicy tego źródła energii podkreślają, że atom nie emituje zanieczyszczeń atmosfery.

1 comment
  1. Świetna sprawa! Mam nadzieję, że też będziemy dążyć do takiej sytuacji, którą mają Hiszpanie. Polska energetyka powinna odejść od węgla.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Przewodnik po Aukcjach OZE: Pomoc publiczna dla nowych instalacji

Choć wprowadzona nowelizacja Ustawy o Aukcjach OZE ułatwia i rozjaśnia zasady udziału w tym systemie, to trudnością jest rozpoznanie właściwego czasu obowiązywania poszczególnych regulacji. Ponadto, URE zdążył już przedstawić terminy tegorocznych aukcji. Na pytanie “co teraz?”, odpowiedź można znaleźć w najnowszym Przewodniku po aukcjach OZE, w którym zawiera się merytoryczny komentarz do wspomnianej ustawy po nowelizacji.