Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Australia testuje hydropanele słoneczne, które pobierają wodę z powietrza

hydropanele sloneczne

Australia testuje hydropanele słoneczne, które pobierają wodę z powietrza

Nie od dziś wiadomo, że Australia przoduje w testach innowacyjnych technologii w sektorze energetyki solarnej. Tym razem na terenie całego kraju zostaną oddane do użytku hydropanele solarne, które mogą wytwarzać z powietrza czystą wodę zdatną do picia, wykorzystując połączenie energii fotowoltaicznej i solarnej technologii termicznej. Jak podaje portal PV Tech, każdy hydropanel może wyprodukować ilość wody, która zastąpi zakup ponad 20 tysięcy plastikowych butelek.

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Na terenie kraju zostanie zainstalowanych 150 systemów wody pitnej SOURCE, produkcji Zero Mass Water z siedzibą w USA. Instalacje planowane są w Sydney, Adelajdzie, Perth, a także w odległych, małych miasteczkach. Preferowane będą przede wszystkim lotniska, kawiarnie, budynki komercyjne oraz lokalne miejsca o dużym skupisku ludności. Całkowity koszt projektu wynosi 821 tysięcy dolarów australijskich (AU $). Część finansów – 420 tysięcy AU $,  na badania i testy zapewni Australijska Agencja Energii Odnawialnej (ARENA).

Hydropanele SOURCE wytwarzają czystą wodę, wykorzystując moc słońca oraz wilgoć znajdującą się w powietrzu. W ciągu dnia mogą wyprodukować około 5 litrów czystej wody pitnej, w zależności od stanu powietrza i klimatu. „Hydropanele SOURCE dostarczają odnawialnego, pozbawionego infrastruktury rozwiązania wodnego dla nawet najbardziej suchego kontynentu na Ziemi”, wyjaśnił Cody Friesen, założyciel i dyrektor generalny Zero Mass Water.

„Projekt Zero Mass Water stworzy produkt, który oferuje nową aplikację i możliwości rynkowe dla branży solarnej w Australii. Wykorzystując połączenie farmy słonecznej z technologią solarno-termiczną, zdolność SOURCE do tworzenia czystej wody pitnej może być wykorzystana do osiągnięcia pozytywnych rozwiązań w zakresie zaopatrzenia w wodę”, skomentował Ivor Frischknecht, dyrektor wykonawczy ARENA.  „Potencjalne korzyści tej technologii dla środowiska są ważne. Ten projekt pilotażowy może wytworzyć niezawodne, odporne na suszę źródła wody dla nawet odległych społeczności, jednocześnie zmniejszając ilość plastikowych butelek, które trafiają na wysypiska”, dodał przedstawiciel australijskiej organizacji.

Według najnowszych badań Stowarzyszenia Alternatywnych Technologii ATA (ang. Alternative Technology Association) do 2030 roku Australia może całkowicie przejść na produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, co może być rozwiązaniem tańszym i mniej ryzykownym niż budowa nowych elektrowni węglowych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.