Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Auta elektryczne w parkach narodowych! 16 mln zł na 80 pojazdów elektrycznych i stacje ładowania

Auta elektryczne w parkach narodowych

Auta elektryczne w parkach narodowych! 16 mln zł na 80 pojazdów elektrycznych i stacje ładowania

Auta elektryczne w parkach narodowych to europejski standard, który ma pojawić się teraz także w Polsce. Parki narodowe zamierzające kupić pojazdy zeroemisyjne będą mogły ubiegać się w NFOŚiGW o bezzwrotne dotacje.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Auta elektryczne w parkach narodowych

16 mln zł ma być przeznaczone na około 80 pojazdów elektrycznych: samochodów osobowych, minivanów i SUV-ów oraz 45 ładowarek do ich zasilania.

Poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji spalin to jeden ze strategicznych celów w polityce ekologicznej rządu podkreśla wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

W Polsce funkcjonują 23 parki narodowe, czyli obszary najwyższej ochrony, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, kulturowymi, społecznymi, naukowymi i edukacyjnymi.

Czyste powietrze w parkach narodowych

Na wyjątkowo cennych terenach parków narodowych zmniejszenie emisji spalin szkodliwych dla ludzi i środowiska powinno być absolutnym priorytetem. Rozwiązaniem ma być praktyczne wdrożenie w parkach narodowych idei elektromobilności, a więc zastąpienie tradycyjnych samochodów spalinowych pojazdami o napędzie elektrycznym.

Skoro stawiamy na rozwój zeroemisyjnego transportu w miastach, to jest rzeczą zupełnie oczywistą, że zależy nam również na ochronie przed spalinami skarbów polskiej przyrody, jakimi są parki narodowe.

Chcemy, aby ich pracownicy w codziennej pracy mogli wykorzystywać ekologiczne pojazdy zeroemisyjne. Elektryfikacja taboru ograniczy zanieczyszczanie powietrza i poziom hałasu, a zarazem poprawi komfort pracy służb parkowych
dodaje wiceszefowa resortu klimatu i środowiska.

Korzyści z programu

Wdrożenie programu „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych” pozwoli osiągnąć trzy zasadnicze cele:

  • ograniczyć zanieczyszczenie powietrza,
  • zmniejszyć zużycie paliw emisyjnych,
  • upowszechnić w polskim społeczeństwie wiedzę na temat elektromobilności i korzyści, które przynosi ona ludziom i środowisku naturalnemu. 

Pieniądze z programu „Elektro Parki” pozwolą unowocześnić flotę samochodową, nadając jej ekologiczny charakter, zgodny z przesłaniem parków narodowych w zakresie ochrony polskiej przyrody zauważa wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski.

Ile pieniędzy dostaną parki narodowe?

Parki narodowe otrzymają z NFOŚiGW dotację w wysokości do 90 % kosztów kwalifikowanych na zakup fabrycznie nowych pojazdów o napędzie elektrycznym wraz z wyposażeniem. Górną granicą wartości auta będzie 170 tys. zł dla „osobówek” i minivanów oraz 270 tys. zł dla SUV-ów. Pułap 90 %. kosztów kwalifikowanych ma dotyczyć również dotacji na zakup, budowę i montaż stacji ładowania. Co istotne, część tych ładowarek będzie ogólnodostępna, a turyści zyskają możliwość korzystania z nich bezpłatnie.

Więcej o nowych punktach ładowania w Polsce:

źródło i zdj. główne: gov.pl/web/nfosigw

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.