Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Słowackie parki narodowe bez opłat. Wszystkie polskie już niedługo będą płatne

Słowackie parki narodowe bez opłat. Wszystkie polskie już niedługo będą płatne

Wszystkie polskie parki narodowe będą płatne. Oprócz możliwości spacerowania za pieniądze dodatkowo będą pobierane opłaty na rzecz ratownictwa górskiego. O czym jeszcze mówi projekt ustawy o parkach narodowych?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Parki narodowe będą nas kosztować

Już nie kilka, a wszystkie polskie parki narodowe będą naliczać opłaty za wstęp. Portal prawo.pl informuje, że zapłacimy za wejście do każdego parku narodowego w Polsce. Spośród 23 parków, do tej pory płatne było 11. Od początku roku zaczęto naliczać opłaty za wstęp do Babiogórskiego Parku Narodowego. Czy wpłynęła na to coraz większa ilość odwiedzających Babią Górę (także Słowaków)?

Warto wiedzieć, że aktualnie nie ma w Polsce podstawy prawnej, aby ukarać osoby, które nie mają biletu wstępu do parku narodowego. Na próżno więc egzekwować pieniądze od turystów bez biletu (podobnie, w Polsce nie ma przepisów, które zakazują wejścia z psem do lokali).

Wprowadzenie opłat wszędzie może zmniejszyć liczbę odwiedzających. Ale drugą kwestią jest to, jak PN chcą egzekwować posiadanie biletu? Czy wszędzie pojawią się budki z kontrolerami? To może być martwe prawo – komentuje turystka z Krakowa Agata, aktywistka zaangażowana w ochronę środowiska. 

W których parkach narodowych  były do tej pory naliczane opłaty za wstęp? W Babiogórskim, Biebrzańskim, Bieszczadzkim, Gorczańskim, Karkonoskim, Magurskim, Narwiańskim, Świętokrzyskim, Tatrzańskim, Wigierskim i Wolińskim.

W Białowieskim, Poleskim, Roztoczańskim, Słowińskim i parku Bory Tucholskie trzeba było zapłacić za wejście na określone szlaki. 

Mieszkańcy i wierzący zwolnieni z opłat

Za wstęp do parków narodowych nie zapłacą mieszkańcy gmin położonych w ich granicach. 

Do tej pory za wstęp nie musieli płacić mieszkańcy gmin sąsiadujących z parkami. Dotyczyło to np. mieszkańców Warszawy, którzy nie musieli płacić za Kampinoski Park Narodowy czy mieszkańców Krakowa, niepłacących za wstęp do Ojcowskiego PN. Teraz będą musieli uiszczać opłaty.

Za poruszanie się po PN nie zapłacą osoby, które zmierzają do miejsca kultu religijnego, na plaże i ci, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny.

Jesteś w górach? Robisz zdjęcia? Zapłacisz dodatkowo

Jeżeli turysta będzie wędrował w góry w obrębie parku narodowego, będzie płacił wyższą o 15% kwotę. Kwota z biletu zostanie przeznaczona na poczet ratownictwa górskiego GOPR i TOPR. Czy ta opłata będzie miała jakikolwiek wpływ na usprawnienie działań służb ratownictwa górskiego?

Dodatkowe koszty poniesiemy za fotografowanie i filmowanie, szczególnie w przypadku zdjęć i projekcji do użytku komercyjnego.

Ile zapłacimy za brak biletu? Zwyczajowa cena normalnego biletu do PN to 8 zł. Kara za brak biletu lub dokumentu uprawniającego do ulgi wyniesie 50-krotność ceny biletu lub 40-krotność, jeśli nie okażemy odpowiedniej legitymacji.

źródło: prawo.pl, pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.