Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Auta na gaz w Strefie Czystego Transportu? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje

Auta na gaz w Strefie Czystego Transportu? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje

Auta na gaz w Strefie Czystego Transportu? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje

Niedawno Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo, dotyczące możliwości wjazdu samochodów zasilanych gazem płynnym (LPG) do Stref Czystego Transportu. Aktualnie, zgodnie z ustawą, napędzane w ten sposób samochody nie mogą wjechać do SCT, choć w pierwotnym projekcie ustawy był zapis wyłączający je spod tego zakazu.

Reklama

LPG miało zostać wyłączone ze stref czystego transportu. Czemu tak się nie stało?

Pismo wysłane przez RPO do Departamentu Elektromobilności i Innowacji MKiŚ wynika ze skargi, jaką do rzecznika wniósł jeden z mieszkańców Warszawy. Obywatel twierdził, że samochody zasilane LPG powinny być dopuszczone do poruszania się w strefach czystego transportu, ponieważ w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych jest on wskazany właśnie jako paliwo alternatywne.

– Badania potwierdzają, że spalanie w silnikach mieszanki propanu i butanu powoduje znacznie mniejszą emisję tlenku azotu niż w przypadku spalania benzyny lub oleju napędowego. Efekt redukcji zanieczyszczeń podczas spalania LPG jest także widoczny w odniesieniu do innych zanieczyszczeń (brak emisji cząstek stałych do atmosfery, o 60 % mniejsza emisja węglowodorów oraz zmniejszenie emisji tlenku węgla o 20 %). Korzystanie z aut  zasilanych LPG może być zatem środkiem do osiągnięcia celu, dla jakiego ustanowiona została strefa czystego transportu, którym jest ograniczenie negatywnego oddziaływania emisji zanieczyszczeń z transportu na zdrowie ludzi i środowisko – czytamy w komunikacie RPO.

Co ciekawe, w pierwotnym projekcie ustawy z listopada 2020 roku samochody na gaz płynny faktycznie były wymienione jako wyłączone spod zakazu wjazdu do SCT. W ostatecznej wersji ustawy z 2021 roku zapis ten jednak się nie znalazł, a wśród wyłączonych pojazdów znalazły się jedynie auta elektryczne, wodorowe i zasilane gazem ziemnym (CNG/LNG).

“Wyraz pewnej niekonsekwencji ustawodawcy” – RPO interweniuje

W swoim komunikacie RPO wskazuje na absurdalność tej decyzji, bowiem wyłączone spod zakazu wjazdu pozostają pojazdy zasilane gazem ziemnym. CNG i LPG nie są bezemisyjnymi paliwami, choć wydzielanych przy ich spalaniu substancji jest znacznie mniej, niż przy benzynie. Dlaczego więc gaz ziemny został dopuszczony jako paliwo w ramach stref czystego transportu, a gaz płynny już nie? Tego chce dowiedzieć się Rzecznik Praw Obywatelskich.

– Wydaje się, że brak zaliczenia pojazdów samochodowych wyposażonych w instalację LPG do kategorii pojazdów nieobjętych zakazem wjazdu do strefy czystego transportu jest wyrazem pewnej niekonsekwencji ustawodawcy – pisze RPO.

Czym wjedziesz, a czym nie do SCT?

W Polsce od lipca br. obowiązuje Strefa Czystego Transportu w Warszawie. W pierwszym etapie jej funkcjonowania z poruszania się po ścisłym centrum miasta wyłączone są auta wyprodukowane przed 1997 rokiem (dla aut benzynowych) lub 2005 rokiem (dla aut z silnikiem Diesla). Oczywiście, dotyczy to również samochodów na LPG, o ile są starsze niż podane wyżej daty. W kolejnych latach normy będą zwiększane, a ostateczna postać stołecznej SCT wejdzie w życie w 2032 roku. Wtedy będą mogły do niej wjechać pojazdy benzynowe wyprodukowane po 2014 roku i Diesle, które wyjechały z fabryki najwcześniej w roku 2020. Do wprowadzenia pierwszego etapu SCT szykuje się Kraków. Ma to nastąpić już w przyszłym roku.

Czy ustawodawca zdecyduje się na zmianę przepisów i wyłączy spod zakazu również samochody zasilane LPG, tak jak zakładał pierwotny projekt ustawy? Na ten moment RPO wezwał MKiŚ do zbadania tego problemu i wyjaśnienia przyczyn, dla których brzmienie przepisów zostało w ten sposób zmienione przed ich wprowadzeniem w życie.

– Czytaj także: Tych pojazdów SCT w Warszawie nie dotyczy. Sprawdź, czy możesz wjechać

Źródła: bip.brpo.gov.pl, motoryzacja.interia.pl, auto-swiat.pl

Fot. Canva (MagMos)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.