Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy chiński władca wiatru – w Państwie Środka powstała potężna turbina o rekordowej mocy

Nowy chiński władca wiatru – w Państwie Środka powstała potężna turbina o rekordowej mocy

Nowy chiński władca wiatru – w Państwie Środka powstała potężna turbina o rekordowej mocy

Jeden z chińskich koncernów energetycznych ogłosił pod koniec ubiegłego tygodnia, że udało im się zamontować wyjątkowo potężną turbinę wiatrową na wyspie w prowincji Hajnan. Obiekt jest przeznaczony do energetyki offshorowej i ma możliwość wytworzenia zawrotnej ilości 80 mln kilowatogodzin energii w przeciągu roku.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Goliat energetyki wiatrowej. To turbina z potężną mocą

Przeciętna lądowa turbina wiatrowa ma moc 2-3 MW. Wiatraki działające na morzu są z reguły znacznie większe, dzięki czemu osiągają do 8 MW mocy. Wartości te bledną jednak w porównaniu z tym, co udało się osiągnąć chińskiej firmie Mingyang Smart Energy. Na profilu LinkedIn spółki pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiła się informacja o zakończonym sukcesem procesie montażu modelu turbiny MySE18.X, który charakteryzuje się zawrotną mocą 20 MW!

Sytuacja miała miejsce w Chinach, które pozostają niekwestionowanym liderem inwestycji w odnawialne źródła energii. Jak wynika z ostatnich raportów BloombergNEF, Państwo Środka było w ubiegłym roku odpowiedzialne za jedną trzecią energii wygenerowanej ze źródeł odnawialnych. Pekin zaskakuje skalą kolejnych projektów – MySE18.X jest tego najlepszym przykładem. Urządzenie wyposażone jest w rozciągające się ramiona, które mogą osiągnąć średnicę od 260 do 292 m. Jak podaje Mingyang Smart Energy, przy średniej prędkości wiatru na poziomie 8,5 m/s turbina może wygenerować rocznie 80 mln kWh energii elektrycznej, co odpowiada poziomowi konsumpcji 96 tysięcy obywateli.

Chińska firma chce ujarzmić moc huraganu

To nie pierwsza potężna inwestycja Mingyang Smart Energy w tym roku. W lipcu spółka ogłosiła powstanie pływającej platformy Ocean X, na której znajdują się połączone stelażem w kształcie litery V bliźniacze turbiny wiatrowe. Obiekt może być ciągnięty po morzu przez statki, a według firmy potrafi wytrzymać wiatr o mocy huraganów kategorii piątej. Zalicza się do niej wiatry o prędkości powyżej 250 km/h, które wywołują wyjątkowo duże zniszczenia, w tym całkowita destrukcję niektórych budynków. Ocean X posiada moc 16 GW, a każda z jej bliźniaczych turbin może się poszczycić 182 m średnicy.

W Chinach stale rośnie zapotrzebowanie na energię, więc Pekin intensywnie inwestuje w ogromne projekty z branży energetycznej, takie jak MySE18.X czy Ocean X. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki sile tamtejszej gospodarki, a także licznym złożom surowców naturalnych, powszechnie używanym w elektronice. Chiny dominują na rynku m.in. metali ziem rzadkich czy antymonu, który wykorzystuje się do budowy paneli fotowoltaicznych.

Jednocześnie Chiny nadal opierają sporą część swojej energetyki na węglu i, obok takich krajów jak Polska czy Filipiny, należą do państw najbardziej zależnych od “czarnego złota”. Tak olbrzymie inwestycje mogą oczywiście zmienić ten stan rzeczy, jednak warto pamiętać, że w Chinach mieszka niemal 1,5 miliarda ludzi, których zapotrzebowanie energetyczne stale rośnie. Koniec dominacji węgla w Państwie Środka nie nastąpi więc raczej prędko.

– Więcej o trudnej relacji Chin z “czarnym złotem” przeczytasz tu: Chiny importują rekordowo dużo węgla, choć jego udział w miksie energetycznym maleje

Źródła: rechargenews.com, uk.news.yahoo.com, reneweconomy.com.au, saurenergy.com

Fot. Mingyang Smart Energy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.