Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Strefa Czystego Transportu w pigułce. Co musisz o niej wiedzieć? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Strefa Czystego Transportu w pigułce. Co musisz o niej wiedzieć? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Już niecały miesiąc dzieli nas od wprowadzenia pierwszej w Polsce strefy czystego transportu (SCT). Jak sprawdzić, czy twój samochód spełnia wymagania, aby móc swobodnie poruszać się po stolicy? Co musisz wiedzieć o SCT? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. 

Reklama

SCT już od 1 lipca

1 lipca 2024 roku w Warszawie zacznie obowiązywać pierwsza w Polsce strefa czystego transportu. W związku z tym w stolicy rozpoczęły się przygotowania. Ustawiane jest oznakowanie, wystartowała też oficjalna kampania informacyjna – czytamy na portalu Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

W tym artykule skupimy się na najważniejszych rzeczach, o jakich musisz wiedzieć w kontekście SCT i na tym jak się do niej przygotować.

Na jakim obszarze będzie obowiązywać SCT?

Strefa czystego transportu została ustanowiona na ok. 7% powierzchni stolicy, czyli 37 km2

Zgodnie z przyjętym w grudniu 2023 roku projektem, obejmie ona obszar całego Śródmieścia oraz fragmentów centralnych dzielnic, z wyłączeniem ulic granicznych. Według oficjalnych informacji, jej granica ma przebiegać:

 • aleją Prymasa Tysiąclecia – od Alej Jerozolimskich do styku z linią kolejową nr 20 w rejonie ul. Czorsztyńskiej; 
 • liniami kolejowymi nr 20, 501, 9 i 7; 
 • ulicą Wiatraczną; 
 • aleją Stanów Zjednoczonych; 
 • mostem Łazienkowskim; 
 • aleją Armii Ludowej; 
 • ulicą Wawelską; 
 • ulicą Kopińską od ul. Wawelskiej do ulicy ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały”; 
 • ulicą ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały”; 
 • Alejami Jerozolimskimi od ul. ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały” do alei Prymasa Tysiąclecia. 

Z dokładną, interaktywną mapą można zapoznać się tutaj

Jak rozpoznać teren strefy?

Wbrew pojawiającym się i zrozumiałym obawom zorientowanie się o przekroczeniu granicy strefy czystego transportu nie powinno być problematyczne. Na granicach strefy będą usytuowane specjalne znaki drogowe, które o niej poinformują. Wjazd do niej nie będzie płatny.

Dodatkowo Miasto zdecydowało się na umieszczenie znaków informujących kierowców o tym, że zbliżają się do strefy, jeszcze zanim do niej wjadą. Ma im to umożliwić ewentualną zmianę trasy, jeśli ta okaże się konieczna.

Jakie samochody nie wjadą na obszar warszawskiej SCT?

Warto wspomnieć, że wdrożenie strefy czystego transportu w Warszawie podzielone jest na pięć etapów, następujących po sobie w odstępie dwóch lat. I tak pierwszy etap rozpocznie się w lipcu 2024 roku, kolejny w 2026, następny w 2028 i tak dalej, aż do 2032 roku, kiedy to ma nastąpić ostatnia faza wprowadzania SCT.

W pierwszym etapie obowiązywania strefy na jej obszar wjadą:

 • samochody benzynowe spełniające co najmniej normę Euro 2
 • lub pochodzące z rocznika 1997 bądź nowsze;
 • samochód z silnikiem Diesla spełniający co najmniej normę Euro 4;
 • lub pochodzący z rocznika minimum 2005 lub nowszego. 

Jak sprawdzić, czy samochód spełnia wymogi SCT?

Jednostki miejskie udostępniły specjalną stronę internetową, dzięki której zdobycie wiedzy na temat kwalifikowalności pojazdu pod teren SCT powinno zająć jedynie chwilę. Na dodatek w tym celu można skontaktować się także telefonicznie, pod numerem 19 115. 

Jeśli jednak ktoś preferuje kontakt osobisty, może udać się do specjalnego punktu przy ul. Chmielnej 124 i tam uzyskać potrzebną wiedzę.

Kogo dotyczą nalepki? 97% ich nie potrzebuje

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich Warszawy, aż 97% pojazdów poruszających się po Warszawie już po przejściu wyżej opisanego procesu może czuć się bezpiecznie. Według nich właśnie tyle aut spełnia bowiem warunki pozwalające na poruszanie się po obszarze objętym strefą czystego transportu. Takie samochody nie muszą posiadać jakiejkolwiek dodatkowej dokumentacji, ani przyklejonej nalepki.

Tę będą musiały mieć jedynie takie samochody, które nie spełniają wyżej opisanych wymagań, a jednocześnie ich właściciele posiadają uprawnienia wyłączające ich spod obowiązywania strefy. Wówczas mogą oni wystąpić o przyznanie nalepki, której posiadanie będzie wystarczające do tego, aby swobodnie poruszać się po mieście. 

Takie uprawnienia przysługują:

 • osobom, które są zameldowane w Warszawie i w niej płacą podatki;
 • osobom, które ukończyły 70 lat w 2023 roku;
 • osobom niepełnosprawnym;
 • właścicielom pojazdów historycznych.

Jak będzie wyglądać taka nalepka? Zdjęcie przedstawiamy najnowszą propozycję Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

Fot. Rzadowe Centrum Legislacji
Fot. Rządowe Centrum Legislacji

Źródła: transport.um.warszawa.pl, zdm.waw.pl

Fot.: Rządowe Centrum Legislacji, 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.