Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Avon chce działać ekologicznie

Avon chce działać ekologicznie

Opakowania po ulubionych kosmetykach: tubki, słoiczki, saszetki. Do tego drewniane palety i folia zabezpieczająca, czyli opakowania wykorzystane do transportu kremów, szamponów i balsamów. I jeszcze papierowe kartoniki oraz etykiety. Wszystkie wyglądają pięknie, czynią nasze życie łatwiejszym, ale jednocześnie ich produkcja zużywa cenne zasoby naturalne. AVON Operations Polska postanowiła na swoim przykładzie zbadać, jak recykling pomaga oszczędzać zasoby naturalne. I ma konkretne wyniki!

Zsumowaliśmy wszystkie opakowania poddane przez nas recyklingowi i okazało się, że oszczędzamy tysiące ton zasobów – mówi Christof Vollstedt dyrektor fabryki Avon. Ile dokładnie? W samym tylko 2016 roku liczba ta wyniosła 8648 ton surowców pierwotnych. To tyle, ile masa startowa 15 samolotów typu Airbus380! Te wyniki potwierdza INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań, zajmująca się recyklingiem i odzyskiem odpadów opakowaniowych dla AVON.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Tworzywa sztuczne, choć są ich setki, w popularnym obiegu są wspólnie nazywane plastikiem. Produkcja plastiku wymaga ropy naftowej. Jej wydobycie pociąga zaś za sobą zużycie wody oraz emisję gazów cieplarnianych – wyjaśnia Krzysztof Hornicki, ekspert ds. ochrony środowiska. Jednak odpady z tworzyw sztucznych poddane recyklingowi nie naruszają zasobów ropy i potrzebują znacznie mniej innych surowców, aby zmienić się w nowe plastikowe produkty. To właśnie oszczędność zasobów wynikająca z recyklingu – dodaje Hornicki.

Podobnie sytuacja wygląda z pozostałymi surowcami – papierem, aluminium, szkłem. Ich produkcja pierwotna, czyli oparta na wycince drzew oraz pozyskiwaniu z ziemi boksytu i piasku kwarcowego, jest dużym obciążeniem dla środowiska. Tymczasem równie dobre efekty można osiągnąć, przetwarzając raz już wyprodukowane opakowania z papieru, aluminium i szkła.

Aby uzyskać wiarygodne dane na temat swoich rezultatów ekologicznych, AVON poddaje się certyfikacji w ramach projektu resources SAVED prowadzonego przez Interseroh. Dzięki metodzie przeliczania, opracowanej przez renomowany Instytut Fraunhofer UMSICHT, można sprawdzić, ile zasobów naturalnych pozostaje nienaruszonych dzięki recyklingowemu wysiłkowi konkretnej firmy.

Poza masą oszczędzonych zasobów, certyfikat podaje też, o ile udało się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych dzięki proekologicznym działaniom. W 2016 roku AVON Operations Polska ograniczyła emisję gazów cieplarnianych o 1643 tony. Takie liczby trudno sobie wyobrazić, ale jeśli założymy, że przeciętny kierowca jeżdżąc na co dzień samochodem w ciągu roku wyemituje 2645 kg gazów cieplarnianych, łatwo zobaczyć, że wysiłek AVON niweluje negatywny wpływ 621 aut.

Na jednym końcu łańcucha życia opakowań jest wydobycie surowców, czyli nasza rola jako producenta, aby tych zasobów wydobywać jak najmniej. Na drugim końcu jest przetwarzanie odpadów opakowaniowych – tutaj szczególnie ważna jest rola konsumentów, bo właśnie odpowiednie segregowanie odpadów pozwala je skutecznie poddać recyklingowi. Oddzielenie tworzyw od szkła i papieru sprawia, że poszczególne strumienie odpadów są czyste i łatwiej wykorzystać je ponownie – mówi Christof Vollstedt.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.