Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biżuteria z odzysku. Studio jubilerskie przetwarza płytki ze starych komputerów

Biżuteria z odzysku. Studio jubilerskie przetwarza płytki ze starych komputerów

W 2015 roku wykonała pierwszy na świecie pierścionek ze złota odzyskanego z e-odpadów. Południowoafrykańska projektantka Ashley Heather odzyskuje metale szlachetne z płytek drukowanych ze starych komputerów i tworzy z nich autorską biżuterię.

BANER MOBILEB1
Reklama

Wyjątkowe studio jubilerskie

Ashley Heather w 2011 roku założyła studio jubilerskie AuTerra specjalizujące się w wyrobach z metali szlachetnych odzyskiwanych z płytek drukowanych. Jej historia zaczęła się w 2010 roku. Oczarował ją widok topiącego się w tygielku srebra. Bez wahania zapisała się na kurs projektowania i wytwarzania biżuterii. A, że od zawsze była zwolenniczką zrównoważonego rozwoju zaczęła szukać sposobów, jak połączyć jubilerską pasję z działaniem prośrodowiskowym.

I tak powstał pomysł, by robić biżuterię ze srebra odzyskanego z odpadów fotograficznych. Znalazła je w garażu dziadka. Później nawiązała współpracę z rafinerią e-odpadów. W 2015 roku w jej studiu powstał pierwszy pierścionek ze złota odzyskanego z e-odpadów. Pierwszy na świecie w tamtym czasie.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
Przy pracy w studiu jubilerskim AuTerra, fot. AuTerra jewellery

Od tamtych czasów rozwinęliśmy się w mały zespół pasjonatów specjalizujących się w minimalistycznej biżuterii wykonanej z metali szlachetnych odzyskanych z płytek drukowanych przez małą rafinerię w RPA. Wierzymy w slow fashion, w świadomą konsumpcję, w styl wykraczający poza trendy. Nasze współczesne projekty sprowadzają się do ich zasadniczych elementów; prostota i jakość wykonania stają się tak ponadczasowe, jak same materiałyczytamy historię Ashley na jej stronie.

– Poznaj także inne przedmioty, które powstały z recyklingu.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Srebro wysokiej jakości

Pierścionki, naszyjniki, bransoletki, kolczyki i spinki do mankietów wykonane w studio Ashley Heather pochodzą z metali szlachetnych z recyklingu. Heather współpracuje z dużą rafinerią metali, która wydobywa metale z wyrzuconych układów scalonych i produkuje wysokiej jakości srebro. Płytki drukowane zawierają sporo srebra, ponieważ jest ono dobrym przewodnikiem elektryczności.

Smelting recycled metal IMAGE CREDIT LYDIA HARPER
Wytapianie metalu z recyklingu, fot. Lydia Harper

Jak wygląda cały proces przetwarzania? Na początek ręczny demontaż zużytej elektroniki. Komponenty są następnie oddzielane do recyklingu, a płytki drukowane rozdrabniane przed wprowadzeniem do pieca. Metale szlachetne są oddzielane i oczyszczane, a następnie ponownie przetapiane. Srebro uzyskane pod koniec procesu rafinacji ma wyższą czystość niż srebro wydobywane. Istotną rolę odgrywa tu recykling z jednego źródła, dzięki czemu uzyskane srebro ma prawie 100% czystości.  

Heather w przyszłości planuje tworzyć również biżuterię ze złota odzyskanego w podobny sposób.

Źródło: auterra.co.za, lionessesofafrica.com, dezeen.com

Zdjęcie główne: Ashley Heather Profile Pic, materiały prasowe AuTerra jewellery

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.