Błonia krakowskim sposobem na walkę ze smogiem?

Błonia będą jedną z metod walki ze smogiem. Wedle słów Piotra Kempfa – dyrektora zarządu krakowskich Zieleni Miejskich, w planach jest wydzielenie pewnej części tego obszaru, który w okresie letnim nie będzie koszony. W wyniku tego trawa będzie wzrastać bez ograniczeń, oczyszczając przy tym krakowskie powietrze.

Krakowskie Błonia są popularnym miejscem, w którym krakowianie w ciepłe dni spędzają swój wolny czas. Codziennie można spotkać na tej ogromnej łące w centrum miasta osoby ze swoimi zwierzętami, a w okresie letnim ich ilość znacząco rośnie. Błonia to święte miejsce na mapie dla wszystkich Krakowian – jest to jeden z powodów, dla których wciąż nie są one zagospodarowane. W ostatnich dniach Zarząd Zieleni Miejskich w Krakowie ogłosił swoje plany odnośnie tej lokalizacji, które w swych założeniach są co najmniej zaskakujące.

Okazuje się, że wspomniane Błonia będą jedną z metod walki ze smogiem. Wedle słów Piotra Kempfa – dyrektora zarządu krakowskich Zieleni Miejskich, w planach jest wydzielenie pewnej części tego obszaru, który w okresie letnim nie będzie koszony. W wyniku tego trawa będzie wzrastać bez ograniczeń, oczyszczając przy tym krakowskie powietrze. Wedle założeń, co roku trawa będzie pozostawiania na innej części Błoń, tak aby ciągle nie ingerować w ten sam obszar. Dyrektor ZZM stwierdził, że niekoszona łąka pochłania większą ilość pyłów i zanieczyszczeń, co ma pomóc w walce ze smogiem, a także przyczynić się do lepszego wzrostu roślin na następne lata.

Niewątpliwie smog jest dużym problemem Krakowian. Przy przekroczeniach dopuszczalnych stężeń PM10 oraz PM2.5 nawet kilkunastokrotnie wątpliwe jest, by tak mały obszar wysokich traw mógł coś zdziałać. Determinacja władz Krakowa do walki z zanieczyszczeniami powietrza z pewnością jest spora, lecz potrzeba zdecydowanych działań, by móc uzyskać realne efekty. Z pewnością bardziej efektywne byłoby wprowadzenie stałej, darmowej komunikacji miejskiej, którą ludzie zaczęliby postrzegać jako realną alternatywę dla własnych samochodów. Sposobów na poprawę jakości powietrza jest wiele, lecz prawdopodobnie wybrano ten najmniej efektywny.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.

Codzienny raport smogowy – 24.05.

Jakość powietrza dopisuje, w całym kraju czysto. Niestety dziś kolejny deszczowy dzień na południu. Lokalne podtopienia, przekroczone stany alarmowe poziomu wody i ciągłe opady. Fala kulminacyjna zbliża się do Krakowa, na szczęście poziom wody nie powinien przekroczyć 5,7-5,8 metra, wcześniej mówiło się o 7 m. Trudniejsza sytuacja na rzece Serafie w okolicy Bieżanowa, w rejonie rozkładane są worki z piaskiem, rękawy przeciwpowodziowe i pracują pompy. Mamy już dość deszczu.