Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

BMW testuje wodorowe ogniwa paliwowe

bmw

BMW testuje wodorowe ogniwa paliwowe

BMW i Hydrogen NEXT rozpoczęli testy drogowe pojazdów z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe. Niemiecki koncern planuje w przyszłym roku produkcję krótkiej serii na bazie swojego samochodu X5.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wodór i elektromobilność

Wodór ma szansę stać się konkurentem dla elektromobilności. Gaz, który wykorzystuje się chętnie w komunikacji zbiorowej – autobusach i pociągach oraz ciężarówkach – może być wykorzystany także w transporcie osobowym. A co gdyby połączyć te rozwiązania? Pierwsze prototypy w pełni elektrycznych pojazdów, w których jako nośnik energii wykorzystuje się wodór przetwarzany na energię elektryczną w ogniwie paliwowym, testuje BMW.

Testy zeroemisyjnego napędu

Samochody wyposażone w wodorowe ogniwa paliwowe mają trafić do produkcji w 2022 r. Prototypy BMW i Hydrogen NEXT zostaną wykorzystane do testów zeroemisyjnego napędu, specyficznej dla modelu technologii podwozia i współdziałających z nimi systemów elektronicznych pojazdu w warunkach rzeczywistych. Zbiorniki wodoru w BMW i Hydrogen NEXT można napełnić w około cztery minuty. A to z kolei zapewnia zasięg kilkuset kilometrów.

Do zwrotnych manewrów przyspieszania i wyprzedzania BMW wykorzystuje energię zmagazynowaną w akumulatorze buforowym. Dynamikę jazdy, którą szczyci się koncern, uzyskano dzięki napędowi elektrycznemu o mocy systemowej 275 kW (374 KM).

Wodorowa przyszłość?

Celem koncernu jest zdobycie doświadczenia i wiedzy, bazującej na zrównoważonej i ekologicznej technologii. Wkrótce wodorowa technologia może uzupełnić inne systemy hybyrdowe i silniki spalinowe. 

 – Szczególnie w przypadku klas większych pojazdów technologia wodorowych ogniw paliwowych stanowi interesującą odpowiedź na potrzeby zrównoważonych systemów napędowych mówi Frank Weber, członek zarządu BMW AG ds. rozwoju.

źródło: bmwgroup.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.