Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Branża OZE wygrywa z piłką nożną. Ranking najmłodszych polskich milionerów

Branża OZE wygrywa z piłką nożną. Ranking najmłodszych polskich milionerów

Tygodnik Wprost opublikował coroczny ranking 40 najmłodszych polskich milionerów. Są wśród nich przedstawiciele branż gamingowej, IT, bukmacherzy i sportowcy. Sprawdzamy, jak radzą sobie reprezentanci OZE i nowoczesnej energetyki. Ich obecność w zestawieniu to znak, że branża daje zarobić. 

Reklama

Branża OZE na podium

Przedstawiciel branży OZE otwiera tegoroczny ranking. To Paweł Grzegorczyk, właściciel gliwickiej firmy Keno, która produkuje konstrukcje montażowe, rozdzielnice i systemy fotowoltaiczne. Swoje oddziały ma w Niemczech, Norwegii i na Węgrzech. Klientom oferuje m.in. moduły fotowoltaiczne, falowniki, magazyny energii, pompy ciepła, carpoty. Zajmuje się montażem fotowoltaiki prosumenckiej, ale też obsługuje wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne.

Na drugim miejscu rankingu znalazł się Tomasz Domagała, reprezentujący firmę Famur. Famur większości może kojarzyć się z produkcją maszyn i urządzeń górniczych. I słusznie. Bo tym przede wszystkim zajmowała się firma, w momencie gdy w 2002 roku wykupił ją ojciec Tomasza, Jacek Domagała. Syn postanowił skierować ją na zielone tory. Teraz produkowane przez nią przekładnie zębate są wykorzystywane w elektrowniach wiatrowych. Firma oferuje też usługi remontowe przekładni.

– Jesteśmy członkami prestiżowej organizacji non-profit APQP4Wind, która od wielu lat wyznacza standardy w branży wiatrowej na całym świecie. Dzięki temu posiadamy kadrę, przeszkoloną w zakresie wykorzystywania metodologii zarządzania jakością produkcji na potrzeby globalnego rynku energetyki wiatrowej czytamy na stronie firmowej.

Na tym nie koniec: Famur z nową struktura biznesową zmienił się w… Grenevia. Są to cztery niezależne segmenty prowadzące działalność w oparciu o: wielkoskalową fotowoltaikę – Projekt-Solartechnik, systemy bateryjne – IMPACT Clean Power Technology, rozwiązania dla sektora dystrybucji energii – Elgór+Hansen oraz produkty i usługi dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej – FAMUR. Celem długoterminowym Grenevii  jest wsparcie budowy niskoemisyjnej i zrównoważonej gospodarki.

Kolejny przedstawiciel branży odnawialnych źródeł energii uplasował się na 15. miejscu rankingu. To Dawid Zieliński, założyciel i prezes Columbus Energy. Firma od 2014 roku działa na rynku nowoczesnej energetyki i OZE. W ofercie Columbus Energy znajdziemy panele słoneczne, pompy ciepła, magazyny energii czy ładowarki do samochodów elektrycznych. W 2023 roku spółka zadebiutowała na głównym parkiecie GPW. Columbus prowadzi też ekspansję na sąsiednie rynki. Działa już w Czechach, na Słowacji i Ukrainie. W skład Grupy wchodzi prawie 150 spółek, m.in. Columbus Elite, Columbus Obrót, Saule Technologies, NEI.

Sportowcy inwestują w OZE

19. miejsce na liście zajmuje Michał Polanowski. To dobrze znany sportowiec, Mistrz Europy Formuły Windsurfing 2016, kilkukrotny Mistrz Polski w kategorii Formuła Windsurfingu. Chyba nikogo zatem nie zdziwi, że sportowiec zainwestował w… energetykę wiatrową. Zaczynał w 2008 roku od projektowania i budowy farm wiatrowych. Już w 2015 roku budował pierwsze w Polsce farmy fotowoltaiczne. Jego firma Green Capital specjalizuje się w wielkopowierzchniowych farmach fotowoltaicznych, farmach wiatrowych oraz magazynach energii. Rozwija działalność w Europie, Afryce i Azji.

– Naszą misją jest promowanie czystej energii i współtworzenie zeroemisyjnej gospodarki opartej o źródła odnawialne czytamy na stronie firmy.

Ostatni z przedstawicieli branży to również sportowiec. Grzegorz Krychowiak z powodzeniem rozwija karierę piłkarską, pomimo że powołania do reprezentacji Polski nie dostał. Krychowiak jednak na brak zajęć nie narzeka, ponieważ z powodzeniem prowadzi kilka biznesów. Ma udziały w pięciu spółkach z branż kosmetycznej, spożywczej, odzieżowej, medycznej i odnawialnych źródeł energii. Nas interesuje ta ostatnia. Spółka GK Energia sprzedaje i montuje panele fotowoltaiczne. Na tym jednak nie koniec. Sportowiec inwestuje też w start-upy. Zainwestował 5 milionów złotych w firmę SYSTEM 3E, która zajmuje się budową energooszczędnych domów z wulkanicznego perlitu.

źródło: Wprost, keno-energy.com, famur.com, grenevia.com, columbusenergy.pl, greencapitalsa.com, portalspozywczy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.