Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Brytyjska Mennica Królewska przetwarza laptopy i odzyskuje z nich złoto

Brytyjska Mennica Królewska przetwarza laptopy i odzyskuje z nich złoto

Elektrośmieci, czyli stare, zepsute komórki, zegarki i laptopy, są o wiele więcej warte niż się wydaje. W wyrzuconym sprzęcie elektronicznym znajdują się cenne metale szlachetne. Brytyjczycy postanowili je odzyskiwać.

Reklama

Stare czy nowe

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii wyrzucają co roku setki tysięcy ton elektrośmieci. Gdyby zliczyć wagę całego europejskiego elektronicznego śmietniska, waga przekroczyłaby kilkanaście lub kilkadziesiąt mln ton. Ilość odpadów elektronicznych wzrasta z każdym rokiem, a problem ten prawdopodobnie będzie tylko się pogłębiał, jeśli globalny rynek zakupów nie zwolni. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że każdego roku na całym świecie recyklingowi poddaje się mniej niż 20% e-odpadów

Amerykańska firma iFixit, która promuje i zachęca konsumentów do napraw sprzętu elektronicznego, twierdzi, że co najmniej 30% takich wyrobów jest wyrzucanych, choć mogłyby zostać zamiast tego naprawione. Elektrośmieci trafiają zbyt wcześnie na wysypiska, generując niepotrzebne koszty, straty energii, szkody dla środowiska oraz obciążają kieszeń konsumenta. Dodatkowo eksperci podają, że tanie urządzenia są trudniejsze w naprawie, ponieważ ich produkcja jest nastawiona na krótki termin użytkowania. Jednak firmy ze sprzętem AGD i elektroniką kuszą klientów np. natychmiastową, darmową dostawą czy odbiorem starych produktów.

Złoto i srebro

Brytyjczycy wiedzą, że wyrzucona elektronika zawiera cenne metale szlachetne takie jak złoto, srebro i pallad oraz inne metale, np. miedź, stal, aluminium i cynę. Brytyjska Mennica Królewska, The Royal Mint będzie odzyskiwać złoto z e-odpadów i wykorzystywać je ponownie w monetach, sztabkach i być może także w innych produktach. 

Pierwszy planowany zakład w Llantrisant w południowej Walii rozpocznie w przyszłym roku proces odzyskiwania cennych metali między innymi z laptopów i telefonów komórkowych. Mennica zamierza przetwarzać do 90 ton płytek drukowanych tygodniowo i odzyskiwać tym samym setki kilogramów złota rocznie. Co ważne Brytyjczycy chcą zająć się swoimi śmieciami na miejscu, a nie wywozić ich za granicę, gdzie są przetwarzane w hutach za pomocą wysokich temperatur.

Nasze badania wykazały, że gdyby wszystkie niechciane urządzenia elektryczne, które gromadzimy lub wyrzucamy co roku w Wielkiej Brytanii, zostały poddane recyklingowi, mielibyśmy wystarczająco dużo złota, aby wyprodukować ponad 858 tys. pierścionkówpodaje The Royal Mint.

Czytaj też: Wielka Brytania chce zdekarbonizować przemysł budowlany

Korzyść dla środowiska?

W ślad Mennicy zamierzają pójść i inne brytyjskie jednostki przetwarzające odpady. Wielka Brytania chce recyklingować coraz więcej sprzętu elektronicznego i odzyskiwać rozmaite metale z urządzeń elektrycznych. Przetwarzając odpady w kraju i odzyskując z nich wartościowe surowce, Brytyjczycy chcą zmniejszyć obciążenie środowiska powodowane wydobyciem nowych metali. Dodatkowo mennica nie planuje odzyskiwać metali w temperaturach wytapiania, a w temperaturze pokojowej. Zwykle złoto można pozyskać na drodze elektrorafinacji w temperaturze powyżej 1000 ℃. W praktyce stosuje się również metodę z użyciem kwasu solnego lub wody królewskiej, które to wytapiają inne pierwiastki.

Recykling elektroniki ma ogromny potencjał, tak, jak inne formy przetwarzania odpadów. Dowiedz się, czym dokładnie jest recykling i jakie metody wykorzystuje się w tym procesie.

źródło: royalmint.com, news.sky.com

fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.