Carport i fotowoltaika Nissana

Olbrzymi, bo mogący pomieścić 10 tys. samochodów carport powstanie w chińskiej fabryce Nissana. Ta wiadomość zapewne przeszłaby bez echa, gdyby nie fakt, że zadaszenie zostanie uzupełnione o panele fotowoltaiczne o imponującej powierzchni.

Japoński koncern dał się już wcześniej poznać jako firma, która część energii potrzebnej przy produkcji samochodów pozyskiwała z odnawialnych źródeł energii. Przykładem wzorcowym była w tym wypadku fabryka Nissana w Sunderlandzie, która w początkowym okresie zasilana była energią pochodzącą z blisko 10 elektrowni wiatrowych. Instalacja ta w zeszłym roku została uzupełniona o prawie 20 tys. modułów fotowoltaicznych, z których wytwarzana energia w 100% została przeznaczona do montażu aut Nissana.

Koncern kontynuuje sprawdzony wzorzec postępowania i podobne rozwiązania jak te z Anglii zastosował w swojej chińskiej fabryce. Dzięki nowej instalacji fotowoltaicznej część energii potrzebnej do produkcji aut będzie pochodzić z położonej przy fabryce ogromnej instalacji fotowoltaicznej, która jest nieodłącznym elementem zadaszenia dla parkujących na terenie fabryki samochodów.

Producent modułów fotowoltaicznych firma JinkoSolar informuje, że instalacja będzie odpowiadać powierzchni 27 boisk piłkarskich, a moc ma wynieść 29,64 MW. Fabryka japońskiego koncernu zmniejszy dzięki temu swoje zapotrzebowanie na energię z sieci przy jednoczesnym zredukowaniu emisji CO2.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.