Carport i fotowoltaika Nissana

Carport i fotowoltaika Nissana

Olbrzymi, bo mogący pomieścić 10 tys. samochodów carport powstanie w chińskiej fabryce Nissana. Ta wiadomość zapewne przeszłaby bez echa, gdyby nie fakt, że zadaszenie zostanie uzupełnione o panele fotowoltaiczne o imponującej powierzchni.

Japoński koncern dał się już wcześniej poznać jako firma, która część energii potrzebnej przy produkcji samochodów pozyskiwała z odnawialnych źródeł energii. Przykładem wzorcowym była w tym wypadku fabryka Nissana w Sunderlandzie, która w początkowym okresie zasilana była energią pochodzącą z blisko 10 elektrowni wiatrowych. Instalacja ta w zeszłym roku została uzupełniona o prawie 20 tys. modułów fotowoltaicznych, z których wytwarzana energia w 100% została przeznaczona do montażu aut Nissana.

Koncern kontynuuje sprawdzony wzorzec postępowania i podobne rozwiązania jak te z Anglii zastosował w swojej chińskiej fabryce. Dzięki nowej instalacji fotowoltaicznej część energii potrzebnej do produkcji aut będzie pochodzić z położonej przy fabryce ogromnej instalacji fotowoltaicznej, która jest nieodłącznym elementem zadaszenia dla parkujących na terenie fabryki samochodów.

Producent modułów fotowoltaicznych firma JinkoSolar informuje, że instalacja będzie odpowiadać powierzchni 27 boisk piłkarskich, a moc ma wynieść 29,64 MW. Fabryka japońskiego koncernu zmniejszy dzięki temu swoje zapotrzebowanie na energię z sieci przy jednoczesnym zredukowaniu emisji CO2.