Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Cel OZE w górę. Parlament Europejski za zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł do 45% 

Cel OZE w górę. Parlament Europejski za zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł do 45% 

Parlament Europejski zagłosował za zwiększeniem celu OZE. Odnawialne źródła energii mają stanowić 45% w miksie energetycznym do 2030 roku. Oznacza to wzrost udziału o 5% względem dyrektywy RED II przyjętej w 2018 roku. Ostateczna decyzja ma zapaść do końca tego roku po negocjacjach z państwami członkowskimi. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Parlament Europejski chce zwiększyć cel OZE do 2030 roku 

14 sierpnia podczas posiedzenia plenarnego Parlament Europejski przegłosował zwiększenie celu OZE w miksie energetycznym o kolejne 5% w ramach dyrektywy RED II z 2018 roku. Dokument jest elementem polityki klimatycznej UE zakładającej obniżenie emisji o 55% przed końcem dekady. 

W tym celu każdy kraj UE będzie zobowiązany do przygotowania i wdrożenia co najmniej dwóch transgranicznych projektów energetycznych, a w przypadku państwo, których roczne zużycie energii elektrycznej przekracza 100 terawatogodzin (TWh) nawet trzech.

Więcej OZE to mniej paliw kopalnych z Rosji 

Komisja Europejska ogłosiła plany na wprowadzeniem wyższego celu dla udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii w kwietniu w związku z agresją Rosja na Ukrainę i koniecznością rezygnacji z rosyjskich paliw kopalnych. Według niektórych 45% to wciąż za mało. Europejska Partia Zielonych naciskała na zwiększenie celu OZE o 16% względem planów z 2018 roku. 

W szczytowym okresie letnim 2022 roku – od maja do sierpnia – kraje Unii Europejskiej wyprodukowały rekordowe 99.4 TWh energii słonecznej. To pozwoliło na zaoszczędzenie około 20 mld m3 importowanego gazu, czyli blisko 29 mld euro. Zakłada się, że potrojenie mocy z fotowoltaiki i wiatru do 2030 roku może zaoszczędzić rocznie nawet 170 mld m3 gazu. 

Zużycie energii w UE musi być mniejsze o 40%

Inne z postanowień przyjętych w środę na posiedzeniu plenarnym dot. rewizji planów w sprawie efektywności energetycznej. Parlament Europejski przegłosował podniesienie unijnego celu zmniejszenia zużycia energii pierwotnej. Państwa członkowskie będą musiały wspólnie zapewnić, że ich końcowe zużycie energii zostanie zmniejszone o co najmniej 40% do 2030 r. w porównaniu z 2007 r.

Udział OZE w Unii Europejskiej 

Jak wynika z analizy Eurostatu, w 2020 roku udział odnawialnych źródeł energii w unijnym miksie energetycznym wyniósł 37%. Najwięcej energii przyniosła  energetyka wiatrowa (36%), a zaraz potem energetyka wodna (33%), fotowoltaika (14%) oraz biomasa (8%). Największy udział OZE w produkcji energii odnotowano w Austrii – zielona energia pokryła 78,2% zapotrzebowania kraju. Polska znalazła się dopiero na 22. miejscu z udziałem OZE wynoszącym 16,2%. 

Według analityków EMBER, czyli niezależnej organizacji prowadzącej badania i analizy na temat energetyki, to za mało, aby sprostać celom, które postawiła przed sobą Unia Europejska. Obecne tempo wdrażania energii z OZE jest niewystarczające, aby porzucić rosyjskie paliwa kopalne i spełnić zobowiązania klimatyczna. 

Źródło: euractiv.com, brusselstimes.com, reuters.com

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.