Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Cel OZE w górę. Parlament Europejski za zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł do 45% 

Cel OZE w górę. Parlament Europejski za zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł do 45% 

Parlament Europejski zagłosował za zwiększeniem celu OZE. Odnawialne źródła energii mają stanowić 45% w miksie energetycznym do 2030 roku. Oznacza to wzrost udziału o 5% względem dyrektywy RED II przyjętej w 2018 roku. Ostateczna decyzja ma zapaść do końca tego roku po negocjacjach z państwami członkowskimi. 

B1
Reklama

Parlament Europejski chce zwiększyć cel OZE do 2030 roku 

14 sierpnia podczas posiedzenia plenarnego Parlament Europejski przegłosował zwiększenie celu OZE w miksie energetycznym o kolejne 5% w ramach dyrektywy RED II z 2018 roku. Dokument jest elementem polityki klimatycznej UE zakładającej obniżenie emisji o 55% przed końcem dekady. 

W tym celu każdy kraj UE będzie zobowiązany do przygotowania i wdrożenia co najmniej dwóch transgranicznych projektów energetycznych, a w przypadku państwo, których roczne zużycie energii elektrycznej przekracza 100 terawatogodzin (TWh) nawet trzech.

Reklama

Więcej OZE to mniej paliw kopalnych z Rosji 

Komisja Europejska ogłosiła plany na wprowadzeniem wyższego celu dla udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii w kwietniu w związku z agresją Rosja na Ukrainę i koniecznością rezygnacji z rosyjskich paliw kopalnych. Według niektórych 45% to wciąż za mało. Europejska Partia Zielonych naciskała na zwiększenie celu OZE o 16% względem planów z 2018 roku. 

W szczytowym okresie letnim 2022 roku – od maja do sierpnia – kraje Unii Europejskiej wyprodukowały rekordowe 99.4 TWh energii słonecznej. To pozwoliło na zaoszczędzenie około 20 mld m3 importowanego gazu, czyli blisko 29 mld euro. Zakłada się, że potrojenie mocy z fotowoltaiki i wiatru do 2030 roku może zaoszczędzić rocznie nawet 170 mld m3 gazu. 

Zużycie energii w UE musi być mniejsze o 40%

Inne z postanowień przyjętych w środę na posiedzeniu plenarnym dot. rewizji planów w sprawie efektywności energetycznej. Parlament Europejski przegłosował podniesienie unijnego celu zmniejszenia zużycia energii pierwotnej. Państwa członkowskie będą musiały wspólnie zapewnić, że ich końcowe zużycie energii zostanie zmniejszone o co najmniej 40% do 2030 r. w porównaniu z 2007 r.

Udział OZE w Unii Europejskiej 

Jak wynika z analizy Eurostatu, w 2020 roku udział odnawialnych źródeł energii w unijnym miksie energetycznym wyniósł 37%. Najwięcej energii przyniosła  energetyka wiatrowa (36%), a zaraz potem energetyka wodna (33%), fotowoltaika (14%) oraz biomasa (8%). Największy udział OZE w produkcji energii odnotowano w Austrii – zielona energia pokryła 78,2% zapotrzebowania kraju. Polska znalazła się dopiero na 22. miejscu z udziałem OZE wynoszącym 16,2%. 

Według analityków EMBER, czyli niezależnej organizacji prowadzącej badania i analizy na temat energetyki, to za mało, aby sprostać celom, które postawiła przed sobą Unia Europejska. Obecne tempo wdrażania energii z OZE jest niewystarczające, aby porzucić rosyjskie paliwa kopalne i spełnić zobowiązania klimatyczna. 

Źródło: euractiv.com, brusselstimes.com, reuters.com

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.